Now Reading
MMA Geek Guide, Feb. 27-Mar. 5: Covering Everything Pro MMA

MMA Geek Guide, Feb. 27-Mar. 5: Covering Everything Pro MMA

Jon Jones celebrates his UFC title defense

DC’s World MMA Geek Guide is your hub for coverage of every major professional mixed martial arts fight across the globe this weekend. With links to finishing clips, results, full event recaps, highlights plucked from streams worldwide, and pre-event interviews.

We’ll begin with the more mainstream/easily watchable stuff and then go deep into every relevant regional fight there is to report on. For viewing info and time/card updates check out @Grabaka_Hitman’s awesome combat sports calendar and follow @Jolassanda on Twitter.

World ranked top 150 men and top 100 women, former UFC fighters, and other notables in Bold. Will be updated with fight results and recaps as the shows go down. Male world rankings via Fightmatrix, but they don’t rank enough women so Tapology it is. All rankings are pre-event, records are updated post-fight.


Live MMA Schedule

  • WXC Warrior Wednesday 1  –  Wed. Feb 27 at 8 PM ET  –  UFC Fight Pass  –  Results & Clips!
  • Fusion FC 37    Wed. Feb 27 at 8 PM ET  –  Facebook  –  Results & Clips!
  • ONE Warrior Series 4    Thurs. Feb 28 at 3 AM ET    YouTube  – Results & Clips!
  • Cage Warriors 102  –  Sat. Mar 2 at 1 PM ET    UFC Fight Pass
  • UFC 235     Sat. Mar 2 at 6:30 PM ET    PPV/ESPN/UFC Fight Pass

Other pro MMA cards in the regionals:

  • Unified MMA 36  –  Fri. Mar 1 at 8 PM ET    Fite.tv iPPV $20
  • HEAT 44  –  Sat. Mar 2 –  unbroadcast  –  Satoshi Ishii Main Event Video
  • WWFC 14  –  Sat. Mar 2 at 10 AM ET    Fite.tv iPPV $5
  • Dragon Fight 5  –  Sat. Mar 2 at 1 PM ET  –  Facebook
  • Fierce FC 10  –  Sat. Mar 2 at 10 PM ET  –  Free Internet Stream
  • CFFC 73  –  Sat. Mar 2 at 7 PM ET  –  UFC Fight Pass on 1 week tape delay

The Big One:  UFC 235

UFC 235

Date: Sat. Mar 2
Where: Las Vegas, Nevada, USA

🔥 Main Card on PPV at 10 PM ET

205 🏆 : Jon Jones (24-1, 12-0 UFC champ, #1 World)  UD5  Anthony Smith (31-14, 7-4 UFC, #5 World)

170 🏆 : Kamaru Usman (15-1, 10-0 UFC, #3 World)  UD5  Tyron Woodley (19-4-1, 9-3-1 UFC champ, #1 World)

170: Ben Askren (19-0, 1-0 UFC, Bellator & ONE champ, #22 World)  Sub1-Bulldog Choke/Herb Deanage  Robbie Lawler (28-13, 13-7 UFC ex-champ, #9 World)

W115: Weili Zhang (19-1, 3-0 UFC, #14 World)  UD3  Tecia Torres (10-4, 6-4 UFC, #7 World)

135: Pedro Munhoz (18-3, 8-3 UFC, #9 World)  KO1-Punches  Cody Garbrandt (11-3, 6-3 UFC ex-champ, #4 World)

🔥 Prelims on ESPN at 8 PM ET

145: Zabit Magomedsharipov (17-1, 5-0 UFC, #30 World)  UD3  Jeremy Stephens (28-16, 15-15 UFC, #7 World)  –  Zabit Stuff

205: Johnny Walker (17-3, 3-0 UFC, #35 World)  TKO1-Flying Knee+  Misha Cirkunov (14-5, 5-3 UFC, #26 World)  –  Murderous Knee  –  Walker Injures Himself

135: Cody Stamann (18-2, 4-1 UFC, #31 World)  UD3  Alejandro Perez (21-7-1, 7-2-1 UFC, #13 World)

170: Diego Sanchez (29-11, 18-11 UFC, #51 World)  TKO2-GNP  Mickey Gall (5-2, 4-2 UFC, #184 World)  –  Finish!

🔥 Prelims on UFC Fight Pass at 6:30 PM ET

185: Edmen Shahbazyan (9-0, 2-0 UFC, #53 World)  TKO1-Elbows  Charles Byrd (10-6, 1-2 UFC, #109 World)  –  Finish!

W135:  Macy Chiasson (4-0, 1-0 UFC, TUF 28 winner, #8 World W145)  TKO1-Punches  Gina Mazany (5-3, 1-3 UFC, #16 World W135)   –  Finish!

W115: Hannah Cifers (9-3, 1-1 UFC, #44 World)  SD3  Polyana Viana (10-3, 1-2 UFC, #30 World)

Read More about UFC 235:

Opinion: How big an upset would it be if Smith beats Jones?

UFC 235 Fight Predictions via Sriram Muralidaran

Analysis: Zabit steps up in class to face Stephens

Analysis: Zhang & Torres set for fireworks

Drake’s UFC History: Top 10 Falls from Grace, Koscheck-to-Barao


MMA Events to Watch This Week

WXC Warrior Wednesday 1

WXC Warrior Wednesday 1 Results & Highlights!

Date: Wed. Feb 27
Time: 8 PM ET
Where: Southgate, Michigan, USA
How to Watch: UFC Fight Pass

🔥  Notable Bouts:

155 🏆: Austin Tweedy (11-2, 10 finishes, new WXC champ, 0-1 Contenders, #385 World)  KO1-Right Hand  David Putvin (9-3, 9 finishes, 0-1 RFA, #338 World)

135: Pipe Vargas (7-1, 1-0 Combate)  KO3-Knee  Said Kakhramonov (6-2, 0-1 PFL, #344 World)

145: Jose Johnson (8-5, 0-1 LFA, #406 World 135)  KO1-Knees/Elbows  Adam King (5-3) – Rematch of Johnson UD 9/17

WXC Warrior Wednesday 1 Preview: Get to know WXC before its Fight Pass Debut


Fusion FC 37

Fusion FC 37 Results & Clips:  Featuring Six Big Finishes from Peru

Date: Wed. Feb 27
Time: 8 PM ET
Where: Lima, Peru
How to Watch: Facebook

🔥  Notable Bouts:

205: Ederson Macedo (10-5)  Sub1-Kimura  Kevin Diaz (6-7)

265: Edison Lopes (10-4, 9 finishes, #244 World)  UD3  Andrew Flores Smith (19-11, #1 Peru)

145: Paulo Bananada (23-14, 0-1 Brave)  SD3  Jose Zarauz (18-6-1, 0-1 ACB, #7 Peru, #321 World)


ONE Warrior Series 4

ONE Warrior Series 4 Results & Clips!!

Date: Thurs. Feb 28
Time: 3 AM ET
Where: Singapore
How to Watch: ONE App / YouTube

🔥  Notable Bouts:

155/170: Kimihiro Eto (16-4-2, 3-1 ONE WS, #356 World)  Sub1-Arm Triangle  Trestle Tan (4-8, 1-3 ONE main shows)

135/145: Shinechagtga Zoltsetseg (3-2, 2-1 ONE WS)  TKO2-GNP  Ali Motamed (5-3, 1-2 ONE WS, #9 SE Asia)

W115/125: Michele Ferreira (3-0, 1-0 ONE WS, late replacement)  TKO3-Knee  Nyrene Crowley (3-1, 2-1 ONE WS)

M115/125: Lito Adiwang (8-2, 2-0 ONE WS)  TKO1-Punches  Alber Correia (3-1, 0-2 ONE WS)


Cage Warriors 102

Date: Sat. Mar 2
Time: 12:40 PM ET Prelims / 4 PM ET Main Card
Where: London, England
How to Watch: UFC Fight Pass

🔥  Main Card on UFC Fight Pass at 4 PM ET (subscription)

185 🏆 : James Webb (6-1, 4-1 CW, new CW champ, 5 straight finishes, #321 World)  Sub3-Arm Triangle  Thomas Robertsen (7-2, 2-2 CW, #294 World)  –  Webb close kneebar  –  Finish

155: Jai Herbert (8-1, 3-0 CW, #251 World)  TKO1-Punches & Knees  Steve O’Keefe (9-4, 3-3 CW, #286 World)  –  Finish

155: Rhys McKee (9-2-1, 2-1 CW, #232 World)  Sub3-Guillotine  Perry Goodwin (8-6, 2-3 CW, #335 World)  –  Finish

170: Joilton Santos (29-7, 1-0 CW, 1-2 ACB/M-1, #263 World)  UD3  Craig White (14-10, 0-2 UFC, 6-3 CW, #137 World)  –  All Takedowns

🔥  Notable Prelims on Fight Pass at 12:40 PM ET  (Free this time)

125: Sam Creasey (11-2, 6-2 CW, #133 World)  UD3  Andy Young (11-13, 0-2 CW, 0-4 ACB/Brave/FNG/M-1, #156 World)  –  Creasey Knockdown

135: Brian Bouland (9-2, 4-1 CW, #204 World)  UD3  Cory Tait (9-5, 2-2 CW, #358 World)

175: Brad Wheeler (18-13, 10-8 CW, #640 World)  TKO2-Punches  John Maguire (26-12, 2-3 UFC, 1-4 CW, #238 World)  –  Finish!

170: Nathan Jones (13-9, 1-1 CW, #341 World)  Sub1-Triangle Choke  Martyn Harris (4-5, 0-2 CW)  –  Finish!

205: Modestas Bukauskas (8-2, 3-1 CW, #237 World 205)  TKO3-Liver Kick+  Marcin Wojcik (11-7, 0-1 CW, 4-3 KSW, #168 World 185)  –  Comeback Finish!

145: Steve Aimable (13-5, 3-2 CW, #474 World)  MD3  Declan McAleenan (5-2, 1-1 CW, #443 World)

145: Aidan Stephen (6-1, 2-0 CW, #482 World)  SD3  Kingsley Crawford (3-1, 1-1 CW)


WWFC 14

Date: Sat. Mar 2
Time: 10 AM ET
Where: Kiev, Ukraine
How to Watch: Fite iPPV ($5)

125 🏆 : Blaine O’Driscoll (7-2, new WWFC champ, 5-1 CW/BAMMA, #182 World)  Sub3-RNC  Teimur Rahimov (7-2, WWFC champ, #91 World)  –  Finish

W115 🏆: Magdalena Sormova (8-1, WWFC champ, #73 World)  UD5  Eva Dourthe (4-2, 0-1 CW)

155 🏆: Mikhail Odintsov (14-2, WWFC champ, 1-0 ACB, #475 World 155)  TKO3-GNP  Paata Tsxapelia (12-5, 0-1 ACB, #617 World 145, short notice)  –  Finish

W115: Svetlana Gotsyk (12-4, WWFC ex-champ, #78 World)  Sub1-Armbar  Edna Oliveira (7-6-1)  –  Finish!

155: Kirill Gorobets (8-1)  Sub1-Banana Split!!!  Gasan Azizov (5-3)  –  Finish below!

145: Artem Misak (5-1)  Sub1-RNC w/Arm Trap  Ivan Dyzabenko (6-2)  –  Finish!


USA & North America Regionals – Notable Fights

Unified MMA 36

Results via MMA Empire Canada

Date: Fri. Mar 1
Time: 9 PM ET
Where: Enoch, Alberta, Canada
How to Watch: Fite iPPV ($20)

185 🏆 : Teddy Ash (13-4, new UMMA champ, #135 World)  TKO4-Eye Injury  Dominique Steele (18-12, was UMMA champ, 1-4 UFC, #73 World) –  Rematch

170 🏆 : Jake Lindsey (13-8, new UMMA champ, 0-3 UFC, #292 World)  Sub1-Guillotine  Pat Pytlik (7-1, was UMMA champ, #428 World)

155 🏆 : Shane Campbell (15-7, still UMMA champ, 1-4 UFC, #122 World)  UD  Menad Abella (5-2)

185: KB Bhullar (6-0)  Sub1-D’Arce Choke  Derek Boyle (13-13, 0-1 WSOF)


IT Fight Series 86

Date: Fri. Mar 1
Time: 7 PM ET
Where: Columbus, Ohio, USA
How to Watch: FloCombat (sub)

155: TJ Rigel (3-0)  Sub1-RNC  Jose Martinez (4-1, TUF 27 qualifiers alum)


HD MMA 16

Results via Facebook

Date: Fri. Mar 1
Where: Oklahoma City, Oklahoma, USA

170 🏆 : Braden Smith (10-3, 2-2 LFA+, #318 World)  Sub5  AJ Nichols (4-2-1, 1-1 LFA, #603 World 155)

See Also
Alexander Yakovlev Def. Alex da Silva at UFC Fight Night 149

145: Jose Martinez (9-4, 1-1 LFA, #617 World 155)  dec  Eddie Brown (5-2, 3-1 LFA+)

145: Justin Overton (7-4, #421 World)  Sub2  Chris Mullins (4-3, 1-1 LFA+)


Valor FC 56

Date: Fri. Mar 1
Where:
Knoxville, Tennessee

W125: Shanna Young (6-1, 0-1 Invicta, #28 World 135)  Sub1-Mounted Triangle  Anastasia Bruce (0-1, 0-11 amateur at 115)


CFFC 73

Date: Sat. Mar 2
Where: Philadelphia, Pennsylvania, USA

Due to overlap with UFC 235, UFC Fight Pass VOD will be on 1 week tape delay

265 🏆 : Zu Anyanwu (15-5, 0-1 UFC, CFFC champ, #80 World)  TKO2  Chris Daukaus (7-3, 1-0 CES, #119 World)  –  Pic

145: Ryan Cafaro (6-3, #395 World) vs. Boimah Karmo (5-5, 1-2 LFA, 0-1 CES)

155: Joe Solecki (7-2)  UD3  Jacon Bohn (7-7, 2-1 CES, #434 World)


Atlas Fights: D-Town Beatdown

Date: Sat. Mar 2
Where: DeRidder, Louisiana, USA

W145: Ediane Gomes (11-4, 3-2 Invicta, #19 World) vs. Roberta Paim Rovel (4-1, 0-1 Bellator, 3 yrs inactive)


King of the Cage: Awaited Return

Date: Sat. Mar 2
Where: Bowler, Wisconsin, USA

W105: Grace Cleveland (4-0, #48 World)  def  Shawna Ormsby (1-1)


Big John’s MMA Proving Grounds

Date: Sat. Mar 2
Where: St. Ignace, Michigan, USA

155: Ryse Brink (7-2)  def. Zack Shaw (7-3, 1-2 Kunlun, #408 World)  –  pic


Destiny MMA

Date: Sat. Mar 2
Where: Waipahu, Hawaii, USA

135: Russell Doane (16-8, 3-5 UFC, #98 World)  def  Diego Silva (11-5, 0-1 ACB, #190 World)


Fury FC 30

Date: Sun. Mar 3
Where: San Antonio, Texas

170 🏆 : Anthony Ivy (6-2, 2-0 LFA+, still FFC champ, #373 World)  TKO2 Aaron Reeves (6-2, 3-0 LFA+, #646 World)  –  Pic

155: Victor Martinez (9-4, #397 World)  SD3  Gleidson “Poney” Cutis (7-4, 0-1 Contenders, #406 World)


World MMA Scene – Notable Fights

Superfight MMA 10

Results via FightNewsAustralia

Date: Fri. Mar 1
Where: New South Wales, Australia
Broadcast:  Free replay on Facebook available Sunday 3/3

170 🏆 : Andrew Mills (9-3, #20 Aus/NZ)  UD5  Corey Nelson (20-8-2, 0-1-1 ACB/M-1, #1 Aus/NZ, #392 World)

145: Joshua Culibao (8-0, #3 Aus/NZ, #148 World)  KO1-Right Hand  Josh Payne (8-9)

170: David Francis (8-4, #18 Aus/NZ)  Sub1-Guillotine  Joel Kendrick (7-3-1, #11 Aus/NZ)


HEAT 44

Results via @BRMassami Twitter

Date: Sat. Mar 2
Where: Nagoya, Japan

265 🏆: Satoshi Ishii (20-8-1, new HEAT champ, 5 win streak, #42 World) Sub2-Armlock  Cally de Oliveira (3-1, was HEAT champ, #183 World)  –  Full Fight!

155 🏆 : Tom Santos (11-6, new HEAT champ, 0-1 RIZIN, #194 World)  SD5  Rae Yoon Ok (11-3, was HEAT champ, #353 World)

135: Takeshi Kasugai (23-6-1, #345 World)  Sub1-Guillotine Shunichi Shimizu (32-22-11, 2-11 last 13)

265: Dae Un Jung (11-2, 10 win streak, #214 World 205)  TKO3-Elbows  Sasa Milinkovic (6-2, #218 World 265)

plus kickboxing bouts including Jerome LeBanner


Eternal MMA 41

Results via @KatrinaJMahoney Twitter

Date: Sat. Mar 2
Where: Perth, Western Australia

135 🏆 : Mitch Martin (7-0, EMMA champ, #6 Aus/NZ, #327 World)  Sub1-RNC  Kairin Moses (5-3, 0-1 ACB, #13 Aus/NZ)

145: Dan Jones (7-0, #10 Aus/NZ, #540 World)  MD3  Rodolfo Marques (25-12-1, 1-0 ACB, #7 Aus/NZ, #439 World)


Dragon Fight 5

Date: Sat., Mar 2
Where: Thuszcz, Poland
Time: 1 PM ET
Broadcast:  Facebook


Battle 1

Date: Sun. Mar 3
Where: Derbent, Russia

145: Abdusamad Sangov (12-2-1, 1-2 ACB/RCC, #414 World) vs. Nizamuddin Ramazanov (6-4, 1-0 WFCA)  – rematch of Sangov UD 3/18


Quick Glossary

🏆 = Title Fight
ACA = Absolute Championship Akhmat (Russia)
ACA+ = combined ACA/ACB/WFCA record
ACB = Absolute Championship Berkut (Russia)
Brave = Brave CF (Middle East)
CES = Classic Entertainment & Sports (USA-New England)
CFFC = Cage Fury Fighting Championship (USA-East Coast)
Contenders = Dana White Contender Series (USA/Brazil)
CW = Cage Warriors (UK)
FNG = Fight Nights Global (Russia)
Invicta = Invicta FC (USA-Women)
LFA = Legacy Fighting Alliance (USA)
LFA+ = combined LFA/LFC/RFA record
LFC = Legacy Fighting Championship (USA)
M-1 = M-1 Global (Russia)
ONE = ONE Championship (Asia)
PFL = Pro Fighters League (USA)
RCC = Russian Cagefighting Championship
ROC = Ring of Combat (USA-East Coast)
RFA = Resurrection Fighting Alliance (USA)
Rus1= Combined ACA+ACB+FNG+M-1+RCC+WFCA record
TKO = TKO MMA (Canada)
TUF = Ultimate Fighter
UFC = Ultimate Fighting Championship
WFCA = World Fighting Championship Akhmat (Russia)
WSOF = World Series of Fighting (USA)

View Comments (0)

Leave a Reply