Now Reading
MMA Geek Guide: February 13-19

MMA Geek Guide: February 13-19

UFC fighter Cain Velasquez celebrates winning his fight against UFC fighter Minotauro Nogueira

DC’s World MMA Geek Guide is your hub for coverage of every major professional mixed martial arts fight across the globe this weekend. With links to finishing clips, results, full event recaps, highlights plucked from streams worldwide, and pre-event interviews.

We’ll begin with the more mainstream/easily watchable stuff and then go deep into every relevant regional fight there is to report on. For viewing info and time/card updates check out @Grabaka_Hitman’s awesome combat sports calendar and follow @Jolassanda on Twitter.

World ranked top 150 men and top 100 women, former UFC fighters, and other notables in Bold. Will be updated with fight results and recaps as the shows go down. Male world rankings via Fightmatrix, but they don’t rank enough women so Tapology it is. All rankings are pre-event, records are updated post-fight.

Here’s a look at the major MMA events happening this weekend:

  • Alaska FC 145 – Wednesday, Feb. 13 at 11:59 PM – UFC Fight Pass – Recap & Clips
  • Invicta FC 34 – Friday, Feb. 15 at 8 PM ET – UFC Fight Pass – Recap & Clips
  • Bellator 215 – Friday, Feb. 15 at 7:30 PM ET – Paramount / DAZN
  • LFA 60 – Friday, Feb. 15 at 10 PM ET – AXS TV – Recap & Clips
  • ONE Clash of Legends – Saturday, Feb. 16 at 7 AM ET – B/R Live / ONE App – Recap & Clips
  • ACA 92 – Saturday, Feb. 16 at 9 AM ET – iPPV – Recap & Clips
  • Cage Warriors 101 – Saturday, Feb. 16 at 3 PM ET – UFC Fight Pass
  • CFFC 72 – Saturday, Feb. 16 at 8:30 PM ET – UFC Fight Pass – Recap & Clips
  • Bellator 216 – Saturday, Feb. 16 at 7:30 PM ET – DAZN – Weekend in Review
  • Battle on Volga 9 – Sunday, Feb. 17 at 9 AM ET – YouTube
  • UFC on ESPN 1 – Sunday, Feb. 17 at 5:30 PM ET – ESPN – Recap & Clips

Read More:  Tom Tierney’s three best fights to watch this weekend


The Big One: UFC on ESPN 1

UFC on ESPN 1

UFC Results & Highlights: Cain breaks after 26 seconds in his return , Luque & Barberena WAR

Date: Sunday, Feb. 17
Time: 5:30 PM ET
Location: Phoenix, AZ, USA

🔥 Main Card at 9 PM ET on ESPN

265: Francis N’Gannou (13-3, 8-2 UFC, #3 World)  KO1-Punches  Cain Velasquez (14-3, 12-3 UFC ex-champ, was #4 World 2.5 yrs inactive)  –  The Fight

155: Paul Felder (16-4, 8-4 UFC, #16 World)  UD3  James Vick (13-3, 9-3 UFC, #21 World)  –  Felder Spin Elbow  – 

W115: Cynthia Calvillo (8-1, 5-1 UFC, #10 World)  UD3  Cortney Casey (8-7, 4-6 UFC, #13 World)  –  Crazy Finish

145: Kron Gracie (5-0, 1-0 UFC, #298 World)  Sub1-RNC  Alex Caceres (14-12, 9-10 UFC, #84 World)  –  Quick Sub  –  Kron in the Center of the Eye

170: Vicente Luque (15-6-1, 8-2 UFC, #28 World)  TKO3-Bloody War  Bryan Barberena (14-6, 5-4 UFC, #44 World)  –  Barberena bombs  –  Crazy Ending!

145: Andre Fili (19-6, 7-5 UFC, #31 World)  UD3  Myles Jury (17-4, 8-4 UFC, #23 World)  –  Jury Backfist  –  Fili controlled exchanges

👊 Prelims at 7 PM ET on ESPN

135: Aljamain Sterling (17-3, 9-3 UFC, #7 World)  UD3  Jimmie Rivera (22-3, 6-2 UFC, #6 World)  –  Aljo Backfist  – 

135: Manny Bermudez (14-0, 3-0 UFC, #66 World, missed weight by 4 pounds)  Sub1-Trapped Arm Guillotine   Benito Lopez (9-1, 1-1 UFC, #97 World)  –  Finish!

W125: Andrea Lee (10-2, 2-0 UFC, #9 World)  UD3  Ashlee Evans-Smith (6-4, 3-4 UFC, #15 World)

155: Nik Lentz (30-9-2, 14-6-1 UFC, #37 World)  UD3  Scott Holtzman (12-3, 5-3 UFC, #43 World)

👊 Early Prelims at 6 PM ET on ESPN+

135: Luke Sanders (13-3, 2-3 UFC, #79 World)  KO2-Punches  Renan Barao (34-8, 9-7 UFC ex-champ, #58 World)

W115: Emily Whitmire (4-2, 2-1 UFC, #34 World)  Sub1-RNC  Aleksandra Albu (3-1, 2-1 UFC, #36 World)

W115: Jessica Penne (12-5, 1-3 UFC, #43 World) vs. Jodie Esquibel (6-3, 0-2 UFC, #42 World)  CANCELLED

Read more:

Opinion: The Return of Cain Velasquez: Pressure vs. Power

Who is Kron Gracie? Meet the undefeated BJJ whiz before his UFC debut


Major MMA Events This Week

Alaska FC 145

Alaska FC 145 Results & Clips: Zane scores his seventh straight finish

Date: Wednesday, Feb. 13
Time: 11:59 PM ET
Location:
Anchorage, Alaska, USA
How to watch: UFC Fight Pass

🔥  Main Event

155: Zach Zane (11-7, 1-0 Brave, #2 Alaska, #458 World)  Sub1-Toehold  Kris Berberich (1-4)


Bellator 215

Opinion: It wasn’t a great weekend for Bellator, but there were some positives to draw from Bellator 215 & 216

Date: Friday, Feb. 15
Time: 6:30 PM ET
Location: Uncasville, Connecticut, USA

🔥 Main Card – 9 PM ET on DAZN/Paramount Network

265: Sergei Kharitonov (29-7, 5-1 Bellator, 8-3 Pride, #17 World)  NC1-Low Blow  Matt Mitrione (13-6, 4-1 Bellator, 9-5 UFC, #13 World)  –  Just 15 Seconds In

170: Logan Storley (10-0, 5-0 Bellator, #61 World)  UD3  Ion Pascu (18-10, 0-3 Bellator, #141 World)

135: Eduardo Dantas (21-6, 11-3 Bellator ex-champ, #20 World)  UD3  Toby Misech (11-7, 1-1 Bellator, 0-1 Contenders, #213 World)

175: Austin Vanderford (7-0, 1-0 Bellator, Mr. Paige VanZant, 1-0 Contenders, #184 World)  Sub1-Arm Triangle  Cody Jones (6-3, 0-1 Bellator, #496 World)  –  Finish!

🔥 Notable Prelims – 6:30 PM ET on DAZN/Bellator.com

265: Steve Mowry (6-0, 1-0 Bellator, #122 World)  Sub1-Kimura  Darion Abbey (0-1)  –  Comeback Finish!

W145: Amanda Bell (6-5, 2-1 Bellator, #23 World)  TKO1-Punches  Amber Leibrock (3-3, 1-2 Bellator, #17 World)  –  Finish!

W105: Lindsey VanZandt (5-1, 1-0 Bellator, #22 World)  TKO2-Punches  Tabatha Watkins (3-1, 0-1 Bellator)  –  Finish!

Read more: Bellator 215 Preview – What you need to know


Invicta FC 34

Invicta FC 34 Results & Clips: Porto decisions Gonzalez after nasty eyepoke

Date: Friday, Feb. 15
Time: 8:00 PM ET
Location:
Kansas City, Missouri, USA
How to watch: UFC Fight Pass

🏆 Invicta FC Vacant Flyweight Championship

W125: Vanessa Porto (22-8,  new Invicta champ, #16 World)  TechUD4  Pearl Gonzalez (9-4, 0-2 UFC, #36 World)

🔥 Notable fights

W125 Tournament: Karina Rodriguez (7-3, #52 World)  SD3  Milana Dudieva (12-8, 1-2 UFC, #49 World)

W125 Tournament: DeAnna Bennett (10-4-1, 0-0-1 UFC, #38 World)  UD3  Miranda Maverick (4-2, #53 World)

W125 Tourney Reserve: Tracy Cortez (5-1, #86 World)  SD3  Erin Blanchfield (3-1, 19 y/o BJJ champ, #63 World)

W145: Faith McMah (6-3, #83 World W135, formerly Faith VanDuin) vs. Helena Kolesnyk (5-2, #28 World) Kolesnyk missed weight by 10 pounds, fight cancelled

Read more: Invicta FC 34 Preview: What You Need to Know


LFA 60

LFA 60 Results & Clips: Anglickas dominates on the mat to claim gold

Date: Friday, Feb. 15
Time: 10 PM ET
Location:
Clive, Iowa, USA
How to watch: AXS TV

🏆 LFA Vacant Light Heavyweight Championship

205: Julius Anglickas (6-1, new LFA champ, #192 World)  Sub2-RNC  Clayton York (5-1, #1 US Northwest)

🔥 Notable fights

155: Trey Ogden (12-3, #288 World)  UD3  Anthony Baccam (12-7, #432 World)

145: Luis Saldana (13-6, #182 World)  TechSub2-RNC  Crazy Carl Wittstock (10-5)

170: Darrius Flowers (7-3-1, #388 World)  KO1-Knee  Jonathan Thomson (9-5, #433 World)

155: Dakota Bush (6-1, #538 World)  TechSub1-RNC  Jordan Hinman (7-5, 5 win streak snapped, #379 World)

Read more: LFA 60 Preview: Julius Anglickas and Clayton York battle for 205 gold


ONE Championship: Clash of Legends

ONE Clash of Legends: Results & Clips

Date: Saturday, Feb. 16
Time: 7 AM ET
Location:
Bangkok, Thailand
How to watch: B/R Live / ONE App

🔥 Notable MMA fights

145: Shuya Kamikubo (10-1-1, 3-0 ONE, #264 World) UD3 Dae Hwan Kim (14-4-1, 5-4 ONE, #191 World)

145: Mark Abelardo (19-5, 1-0 ONE, ONE Warrior Series winner, #217 World) TKO3-Cut Daichi Takenaka (11-1-1, 1-1 ONE, #190 World)

170: Tsogookhuu Amarsanaa (5-1, 1-0 ONE) UD3 Shannon Wiratchai (9-4, 7-4 ONE, #449 World)

W115: Gina Iniong (8-4, 4-2 ONE, #67 World) SD3 Jihin Radzuan (4-1, 3-1 ONE)

155: Yoshiki Nakahara (13-4, 1-0 ONE, 8 win streak, #171 World 145) TKO3-Punches Emilio Urrutia (11-7, 2-3 ONE, #588 World)

Read more:

ONE Clash of Legends Preview

Exclusive Interview: Jihin Radzuan wants to ‘make Malaysia great again,’ honored to be fighting against gender stigma


ACA 92

ACA 92 Results & Video: Highlights & Recaps of all the Top Fights

Date: Saturday, Feb. 16
Time: 9 AM ET
Location:
Warsaw, Poland
How to watch: $3 iPPV at ACA-MMA.com

🏆 ACA Light Heavyweight Championship

205: Dovletdzhan Yagshimuradov (17-5-1, 6-0 ACA champ, #35 World) TKO4-GNP Karol Celinski (16-7-1, 4-1 ACB, #33 World) – 5 round title fight

🔥 Notable fights

265: Daniel Omielanczuk (21-9-1, 2-1 ACA, 4-5 UFC, #48 World) UD3 Zelimkhan Umiev (11-3, 8-3 ACA, #63 World)

185: Ibragim Chuzhigaev (13-5, 11-3 ACA, #64 World) SD3 Piotr Strus (13-5-2, 4-2 ACB, #49 World)

265: Tony Johnson Jr (13-4-1, 1-0 ACA, 3-1 Bellator, #36 World) Sub1-Arm Triangle Denis Smoldarev (13-5, 1-3 ACB, #73 World)

155: Abdul-Aziz Abdulvakhabov (16-2, 10-1 ACB ex-champ, #46 World) Sub1-Arm Triangle+Knee to Gut Brian Foster (28-11, 0-1 ACB, 3-3 UFC, #38 World)

170: Aslambek Saidov (23-5, 6-1 ACB, #32 World) TKO2-Cut Ciro Rodrigues (22-9, 1-2 ACB, #95 World) – The Cut

145: Daniel Oliveira (25-7-1, #141 World 135, late replacement) TKO1-Punches Adlan Bataev (11-2, all ACA, #64 World)

205: Jorge Gonzales (15-3, 2-0 ACA, #109 World) KO1 Luke Barnatt (14-7, 2-4 ACA, 2-3 UFC, #48 World)

185: Abdul-Rakhman Dzhanaev (11-1, 10-1 ACA, #79 World) SD3 Wendres da Silva (13-7, 1-1 ACA, #96 World)

155: Amirkhan Adaev (15-5, 15-2 ACA, #73 World) SD3 Efrain Escudero (30-15, 0-2 ACA, 5-7 UFC, #80 World)

155: Aurel Pirtea (16-10, 4-2 ACA, #143 World) UD3 Khunkar Osmaev (9-6-1, 9-4 ACA, #212 World)

135: Josiel Silva (10-2, 3-1 ACA, #56 World 125) MD3 Magomed Ginazov (13-5, 12-5 ACA, #165 World)

Read More: ACA 92 Preview: A Stacked Card from Poland


Cage Warriors 101

Date: Saturday, Feb. 16
Time: 4 PM ET Main Card
Location:
Liverpool, England
How to watch: UFC Fight Pass / Facebook Prelims at 2 PM ET

🔥 Notable fights

265: Tom Aspinall (6-2, 2.5 yrs inactive) TKO1-Checked Kick/Broken Leg Sofiane Boukichou (6-3, 5 win streak snapped, #151 World) – Awful Leg Break

135: Manuel Bilic (15-6, #379 World) Sub3-RNC Bryan Creighton (9-7, #221 World) – Finish!

155: Tim Barnett (6-2-1, BAMMA ex-champ, #589 World) TKO2-Knees Adam Ventre (7-3, #640 World) – Finish!


CFFC 72

CFFC 72 Results & Highlights: Sean Brady & Kyle Daukaus shine

Date: Saturday, Feb. 16
Time: 8:30 PM ET
Location:
Atlantic City, NJ, USA
How to watch: UFC Fight Pass

🏆 Cage Fury FC Welterweight Championship

170: Sean Brady (10-0, CFFC champ, #198 World) TKO4 Taj Abdul-Hakim (8-2, ROC champ, #310 World) – 4 round title fight

🏆 Cage Fury FC Middleweight Championship

185: Kyle Daukaus (6-0, new CFFC champ, #325 World) Sub3 Jonavin Webb (12-3, 0-2 UFC, #96 World 170) – 4 round title fight

🔥 Notable fights

125: Sean Santella (21-7-1, CFFC ex-champ, #48 World) UD3 Naoki Inoue (11-2, 1-1 UFC, #63 World)

125: Andre Barquero Morera (6-1, #9 Latin America)  MD3  Tommy Espinosa (6-2, 6 win streak snapped, #195 World)

170: Joey Pierotti (11-1, #410 World)  UD3  David Mundell (10-5, #524 World)


Bellator 216

British strikers wrestled in Connecticut, plus Cro Cop/Nelson 2 and Minakov’s return fall flat

Date: Saturday, Feb. 16
Time: 10 PM ET Main Card, 7:30 PM ET Prelims
Location:
Uncasville, Connecticut, USA
How to watch: DAZN

🔥 Main Card

170: Michael Venom Page (14-0, 10-0 Bellator, #45 World) UD3 Paul Daley (40-17-2, 6-4 Bellator, 2-1 UFC, #23 World) – MVP KneeDaley the Wrestler

265: Mirko Cro Cop (38-11-2, RIZIN Grand Prix champ, Pride Legend, 10 win streak, #18 World) UD3 Roy Nelson (23-17, 1-3 Bellator, 9-10 UFC, #24 World)

265: Cheick Kongo (30-10-2, 12-2 Bellator, 11-6-1 UFC, #14 World) UD3 Vitaly Minakov (21-1, 5-1 Bellator ex-champ, #16 World)

170: Yaroslav Amosov (21-0, 2-0 Bellator, #133 World) UD3 Erick Silva (20-10, 0-1 Bellator, 7-8 UFC, #89 World)

W125: Valerie Loureda (1-0, 1-0 Bellator, taekwondo champ) TKO1-Strikes+GNP Colby Fletcher (1-3, 3.5 years inactive) – Valerie’s Touching Interview Finish!

🔥 Prelims – Notable Fights

265: Tyrell Fortune (6-0, all Bellator, NCAA wrestling ace, #224 World) TKO1-Punches Ryan Pokryfky (6-6) – Finish!

185: Justin Sumter (7-2, 1-1 Bellator, 0-1 Contenders, #244 World) Sub2-Neck Crank Reginaldo Felix (5-3, 5 win streak snapped, #352 World) – Crazy Round 1Felix Knockdown Comeback Finish!

170: Kemran Lochinov (8-2, 4-0 Bellator, 6 win streak, #350 World) Sub2-Kneebar Kastriot Xhema (2-3, 2-3 Bellator) Finish!

170: Vinicius de Jesus (7-2, 3-1 Bellator, #406 World) TKO1-Uppercut+ Rodolfo Barcelos (1-1, 0-1 Bellator) – Finish!

Read more:

Bellator 216 Preview: Paul Daley and MVP set to collide

Opinion: Paul “Semtex” Daley’s striking is set to make an impact in the Bellator Welterweight Grand Prix


Battle on Volga 9

Date: Sunday, Feb. 17
Time: 9 AM ET
Location:
Moscow, Russia
How to watch: YouTube

🔥 Notable fights

265: Ramis Teregulov (14-5-1, #143 World)  Draw  Ivan Vitasovic (6-4)

185: Rinat Fakhretdinov (17-2, weak opposition, #291 World)  TKO1  Vladimir Migovich (2-4)  –  Finish

145: Usman Nurmagomedov (4-0, relative of Khabib)  Sub1-RNC  Romeo Njia (0-2)  –  Finish


World MMA Scene

CAGE 46

Date: Saturday, Feb. 16
Location: Helsinki, Finland

🔥 Notable fights

145: Denis Silva (13-3, 0-1 ACB, #472 World)  SD3  Edward Walls (8-4, #335 World)

163: Aleksi Mantykivi (11-5, #403 World)  TKO2-Leg Kicks  Guilherme Cadena (25-17, went 12-5 in 2018)  –  Finish!

170: Olli Santalahti (9-3, #314 World)  UD3  Rafael da Silva (8-3, #509 World)

W125: Karoline Martins (6-2) Sub3-Guillotine  Suvi Salmimies (10-6-1, #30 World W135)

Full CAGE 46 results via MMAViking


Pro Fight Union (no cage MMA)

Date: Saturday, Feb. 16
Time: 2 PM ET
Location: Ukraine
Full Event Video: Facebook


Eagles FC 11

Date: Saturday, Feb. 16
Location: Chisau, Moldova

🔥 Notable fights

145: Valeriu Mircea (22-5-1, 1-1 Bellator, #97 World)  TKO1  Andrey Barberoshe (6-7)  –  Result via @Phre

265: Alexander Romanov (11-1, #85 World) Sub1 Sergio Freitas (6-2)

W125: Anna Rudenko (4-2, #84 World) Sub1-Armbar Donna Cheli (3-1)

170: Luca Poclit (6-1, 6 win streak, #275 World)  TKO1-Elbows  Flavio Pina (16-6, #48 Brazil)

135: Moktar Benkaci (19-7, #157 World) KO1-Punch  Ronny Gomez (4-11)


Serbian BC 20

Serbian BC 20 Results & Video:  Satoshi Ishii cruises through his second fight in Serbia

Date: Saturday, Feb. 16
Location: Sombor, Serbia
Full Event Video:  Facebook

🔥 Notable fights

265: Satoshi Ishii (19-8-1, #41 World)  TKO1-GNP  Rodrigo Carlos (21-15)

205: Miro Jurkovic (6-0, #326 World)  TKO1-GNP  Stanislav Krofak (5-3)


Lions FC 8

Date: Saturday, Feb. 16
Location: Neuchatel, Switzerland

🔥 Notable fights

205: Robert Valentin (4-1, #150 World) vs. Djati Melan (5-0, #339 World 185)

135: Marko Kovacevic (10-2-1, #277 World)  dec  David Crol (4-5)  –  Happy winner Marko


PetrosyanMania

Date: Saturday, Feb. 16
Location: Monza, Italy

🔥 Notable fights

170: Iuri Lapicus (12-0, #325 World)  TKO1-GNP  Ibrahima Sarr (0-3)


Gladiator CF 42

Date: Saturday, Feb. 16
Location: Curitiba, Parana, Brazil

🔥 Notable fight

265: Alison Vicente (23-16, #205 World)  Dec3 Kerisson Leal (4-2)


WFC 23

Recaps & Fight Videos via Siol.net

Date: Sunday, Feb. 17
Location: Ljubljana, Slovenia

🏆 WFC Welterweight Championship

170: Ivica Truscek (38-32, 6 win streak, #240 World)  Sub1-Von Flue Choke  Arber Murati (10-8-1)  –  Full Fight Video (Scroll to #10)

🔥 Notable fight

135: Borislav Nikoliv (7-0, #434 World)  Sub1-Guillotine  Nejc Preloznik (2-2)


US Regionals Highlights

War at the Rock

Date: Saturday, Feb. 16
Location: Hollywood, Florida, USA

🔥 Notable fight

145: Yosdenis Cedeno (11-6-1, 1-3 UFC, #320 World) vs. Michel Quinones (8-3, 0-2 UFC, #518 World)


Art of War 11

Results via MyMMANews

Date: Saturday, Feb. 16
Location: Philadelphia, Pennsylvania, USA

🔥 Notable fights

265: Rashaun Jackson (5-1, #235 World) TKO1  Alan Wright (0-1)

185: Joe “Bodybagz” Pyfer (4-0, 1-0 CES)  Sub1-RNC  Eric Roncoroni (5-6)


Lights Out 2

Date: Saturday, Feb. 16
Location:
Grand Rapids, Michigan, USA

🏆 LOC Super Lightweight Championship

165: Korey Kuppe (7-3)  def. Kenny Cross (6-3, #613 World)

🏆 LOC Heavyweight Championship

265: Brett Martin (6-1, #212 World)  Sub1-Kimura  Josh Parisian (7-3, 1-0 Contenders, TUF 28 alum, #146 World)  –  Fight Video!

🔥 Notable fights

195: Jamahal Hill (5-0, KOP champ, #105 World)  TKO1  William Vincent (4-6)  –  The Winner

170: Jonas Flok (12-3, 8 win streak, #312 World)  TKO  Kaleio Romero (4-1, TAM prospect)


Steelfist FN

Date: Saturday, Feb. 16
Location: Salt Lake City, Utah, USA

🔥 Notable fight

170: Carson Gregory (7-1, #500 World)  def  Craig Grove (2-1)  –  The Winner

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Scroll To Top