Now Reading
MMA Results Hub: Covering Everything in US and World MMA (Apr. 10 – Apr. 16)

MMA Results Hub: Covering Everything in US and World MMA (Apr. 10 – Apr. 16)

Kelvin Gastelum celebrates during the UFC Fight Night

The MMA Results Hub is your go-to for coverage of every major professional mixed martial arts fight across the globe. With links to finishing clips, live updating world MMA results, full event recaps, highlights plucked from streams worldwide, and pre-event interviews.

We’ll begin with the more mainstream/easily watchable stuff and then go deep into every relevant regional fight.

World ranked top 150 men and top 100 women, former UFC fighters, and other notables in Bold. Will be updated with fight results and recaps as the shows go down. MMA world rankings via Fightmatrix, occasional regional rankings from Tapology. Fightmatrix rankings are a semi-objective look at a fighter’s in-cage accomplishments relative to quality of opposition, and quality of opponents’ opposition.  Who you defeat (and lose to0) is more important than quantity of wins/losses.  As a rule of thumb, fighters who break into the top 100-150 in the world rankings are likely to receive attention from a big promotion like UFC.

All rankings are pre-event, records are updated after results come in.  Bouts that include a suitably impressive post-fight trophy presentation (usually a promotion’s title belt) are denoted by 🏆 .


Live MMA Schedule

Events in Green = MMA results & highlights available below

  • TKO 47 (Canada) –  Thu 4/11 at 6:15 PM ET  –  Fight Pass
  • ONE: Roots of Honor (Philippines) –  Fri 4/12 at 6 AM ET  –  YouTube
  • Combate 34 (Mexico) –  Fri 4/12 at 9 PM ET  –  DAZN / Univision
  • EFC Worldwide 78 (S. Africa) –  Sat 4/13 at 2 PM ET  –  DAZN
  • UFC 236 –  Sat 4/13 at 6:15 PM ET  –  PPV/ESPN/Fight Pass
  • Pancrase 304 (Japan) – Sun 4/14 at 3 AM ET  –  Fight Pass
  • Battle on Volga 10 (Russia) –  Sun 4/14 at 10 AM ET  –  YouTube

Other Notable/Broadcast MMA events

  • Golden Coat FC 7 (Ukraine)  –  Fri 4/12 at 12 PM ET  –  YouTube
  • MFP 227 (Russia)  –  Sat 4/13 at 5 AM ET  –  Match TV Boec
  • Nova FC 1 (Germany)  –  Sat 4/13 at 12 PM ET  –  Ranfighting.de
  • CW Academy Southeast (England)  –  Sat 4/13 at 1 PM ET  –  Facebook
  • MTK MMA 6 (England)  –  Sat 4/13 at 3 PM ET  –  Facebook
  • Integra FC 12 (Germany)  –  Sat 4/13 at 2 PM ET  –  YouTube
  • Evolution FC 11 (Kansas)  –  Sat 4/13 at 7 PM ET  –  Facebook
  • IT Fight Series 87 (Ohio)  –  Sat 4/13 at 7 PM ET  –  FloCombat (subscription)
  • WEF 79 (Russia)  –  Sun 4/14 at 11 AM ET  –  YouTube

MMA Events to Watch This Week

TKO 47

When: Thu. 4/11 at 6:15 PM ET
Where: Montreal, Quebec, Canada
Broadcast: UFC Fight Pass

🔥 Notable Fights

155 🏆: Charles Jourdain (9-1, TKO 145 & new 155 interim champ, #136 World 145)  TKO5-GNP  Damien Lapilus (17-12-1, 0-1 ACB, #336 World)  –  Charles Lands  –  Finish

125 🏆: Malcolm Gordon (12-3, still TKO champ, #61 World)  Sub1-RNC  Yoni Sherbatov (8-2-1, 1-1 ACB, TUF 24 alum, #37 World)  –  Yoni Attack!  –  Savage Finish!

135: Xavier Alaoui (9-3, 0-2 ACB, #338 World)  Sub1-RNC   Johnny Baldridge (3-4)  –  Finish

205: Todd Stoute (10-4, #130 World)  Sub3-RNC  Alan Baudot (7-2, #231 World)  –  Baudot elbow  –  Finish

125: James Mancini (6-4)  SD3-Cage Leaning  Kendrick Latchman (8-5, 1-1 LFA, #143 World)


ONE: Roots of Honor

TBL MMA Results: Two title-sealing KOs thrill Manila

When: Fri. 4/12 at 6 AM ET
Where: Manila, Philippines
Broadcast: YouTube

World class kickboxing + MMA.

🔥 Notable MMA Bouts

155 🏆: Martin Nguyen (12-3, 9-3 ONE champ, #32 World 145)  TKO2-Leg Kicks+Knee!  Narantungalag Jadambaa (14-6, 6-3 ONE exchamp, #90 World 155)  –  Awesome TKO!

125 🏆: Joshua Pacio (17-3, 8-3 ONE champ, #50 World)  KO3-Knee!!  Yosuke Saruta (19-9-3, 2-1 was ONE champ, #34 World)  –  Thunderous KO!!  rematch of 1/19 Saruta title win by SD

135 tourney: Tatsumitsu Wada (21-10-2, 2-2 ONE, 1-0 RIZIN, #153 World 135)  Dec3  Gustavo Balart (8-2, 0-1 ONE, 7-1 Titan FC, #91 World 125)  –  Balart Slam

150: Leandro Issa (17-7, 7-2 ONE, 2-3 UFC, #189 World 145)  Sub1-Triangle Choke   Fu Chang Xin (9-2, 2-1 ONE)  –  Finish

185: James Nakashima (11-0, 2-0 ONE, LFA champ, #49 World 185)  TKO2-Injury  Luis Santos (65-12-1, 5-3 ONE, 2-2 Bellator, #116 World 185)

155: Edward Kelly (12-6, 7-6 ONE, #175 World)  TKO2-GNP  Sung Jong Lee (4-5, 0-4 ONE)  –  Finish

155: Kwon Won Il (7-1, 2-1 ONE) TKO1-Right Hand+  Eric Kelly (12-7, 6 loss streak, 5-7 ONE)  –  19 Seconds!

145: Xie Bin (7-2, all ONE, #399 World)  Sub2-D’Arce  Ahmed Qais Jasoor (5-2-1, 1-2 ONE)  –  Nice Scrap

W115: Bi Nguyen (6-3, 1-0 ONE, #32 World W105)  TKO1-GNP  Dwi Ani Retno Wulan (1-1, 1-1 ONE)  –  Finish!

125: Ramon Gonzales (4-2, 3-2 ONE)  Sub1-Guillotine  Akihiro Fujisawa (5-1, 3-1 ONE)  –  Quick N Violent

Read more about ONE Championship:

News:  155 GP advances to semifinals  –  ONE addresses title fight DQ  –  Aoki vs. Lee next?  – 

Exclusive Interviews:  Martin Nguyen  –  Gustavo Balart


Combate 34

Full MMA Results via Fightbook

When: Fri. 4/12 at 9 PM ET
Where: Monterrey, Nuevo Leon, Mexico
Broadcast: DAZN

🔥 Notable Fights

145: Alejandro Flores (16-2, 6-1 Combate, #154 World) UD3  Levi Saul Marroquin (12-3, 5-2 Combate, 2017 Copa Combate GP champ, #133 World)

135: John Castaneda (17-4, 9-2 Combate, 1-0 Contenders, #148 World, missed weight 2.5 lbs)  Sub3-RNC  Marcelo Rojo (15-6, 5-2 Combate, 0-1 ACB, #151 World)  –  Out Cold

135: Joey Ruquet (7-2, 5-2 Combate, #226 World)  UD3 Alan Cantu Garcia (8-6, 1-2 Combate)

155: Marco Antonio Elpidio (9-3-1, 4-2 Combate, #276 World)  SD3  Ricardo Arreola (7-6, 2-1 Combate)  –  Final Seconds

125: Daniel Barez (11-4, 1-0 Combate, BAMMA champ, #77 World)  KO1-Two Piece  Ivan Hernandez (10-3-1, 1-3 Combate, #248 World)  –  Finish!

170: Fernando Gonzales Trevino (4-2, 1-1 Combate, 3-1 Bellator)  Sub2-RNC  Juan Carlos Diaz (1-1, 0-1 Combate)  –  Finish!


EFC Worldwide 78

Full MMA Results via Combat Press

When: Sat. 4/13 at 2 PM ET
Where: Cape Town, South Africa
Broadcast: DAZN

🔥 Notable Fights

135 🏆: JP Buys (7-2, still EFC champ, 0-1 Contenders, #225 World)  TKO4-GNP  Luthando Biko (5-2, was interim champ, #307 World)

125 🏆: Jake Hadley (4-0, #15 UK/Ire)  UD5-BJJ Clinic  Nkazimulo Zulu (11-3, was EFC champ, TUF 24 alum, #65 World)


UFC 236

Live MMA Results via The Body Lock

When: Sat. 4/13 at 6:15 PM ET
Where: Atlanta, Georgia, USA
Broadcast: PPV/ESPN/Fight Pass

🔥 PPV card at 10 PM ET

155 🏆: Dustin Poirier (25-5, 17-4 new UFC interim champ, #3 World 155)  UD5  Max Holloway (20-4, 16-4 UFC 145 champ, #1 World 145)

185 🏆: Israel Adesanya (17-0, 6-0 UFC, new interim champ, #7 World)  UD5  Kelvin Gastelum (16-3, 10-3 UFC, #4 World) –  Izzy Rules  –  Gastelum Momentum Changer

205: Khalil Rountree (8-3, 4-3 UFC, #79 World)  UD3  Eryk Anders (11-4, 3-4 UFC, #47 World)  –  Phuket Khalil 

170: Dwight Grant (10-2, 2-1 UFC, #133 World)  SD3  Alan Jouban (16-7, 7-5 UFC, #53 World)

205: Nikita Krylov (26-6, 7-4 UFC, #23 World)  Sub2-RNC  Ovince St. Preux (23-13, 11-8 UFC, #17 World)  –  Submission Revenge

🔥 Fight Pass Prelims at 6:15 ET / ESPN Prelims at 8 PM ET

155: Matt Frevola (7-1-1, 1-1-1 UFC, #239 World)  UD3  Jalin Turner (8-5, 1-2 UFC, #186 World)  –  R1 Scrambles  – Illegal Upkcik

125: Alexandre Pantoja (21-3, 5-1 UFC, #4 World)  TKO1-Right Hand+  Wilson Reis (23-10, 7-6 UFC, #7 World)  –  Huge Right!

170: Max Griffin (15-6, 3-4 UFC, #56 World)  MD3  Zelim Imadaev (8-1, 0-1 UFC, #470 World)  –  Crazy Stuff

135: Khalid Taha (13-2, 1-1 UFC, #221 World)  TKO1-Punches!!  Boston Salmon (6-2, 0-1 UFC, 1-0 Contenders, #197 World)  –  Quick KO!

170: Belal Muhammed (15-3, 6-3 UFC, #59 World)  UD3  Curtis Millender (17-5, 3-2 UFC, #36 World)  –  Curtis Pops  –  Belal Rebounded

135: Montel Jackson (8-1, 2-1 UFC, #20 World)  UD3  Andre Soukhamthath (13-7, 2-4 UFC, #66 World)  –  Montel Reverses  –  Savvy Performance

W115: Poliana Botelho (8-2, 3-1 UFC, #26 World)  UD3  Lauren Mueller (5-2, 0-2 UFC, #32 World 125 Tapology)  –  Poly to the Body

135: Brandon Davis (10-6, 2-3 UFC, #165 World 145)  Sub2-S(ide)NC  Randy Costa (4-1, 0-1 UFC, opponents’ records 5-14)  –   Wild Fight & Finish!

Read More on UFC 236:

Opinion:  Reasons to Watch Holloway/Poirier
Analysis: Poirier vs. Holloway predictions

TBL Exclusive interviews:  Khalil Rountree  –  Montel Jackson  –  Dwight Grant  –  Eryk Anders  –  Randy Costa  –  Max Griffin  – 


Pancrase 304

MMA Results via MMASucka.com

When: Sun. 4/14 at 3 AM ET
Where: Tokyo, Japan
Broadcast: UFC Fight Pass

🔥 Notable Fights

155 🏆: Takasuke Kume (22-6-3, still King of Pancrase, #134 World)  Sub3-Triangle Choke  Tom Santos (11-7, 0-1 RIZIN, #164 World)  –  Finish!

W125 🏆: Sidy Rocha (11-5-2, new King of Pancrase)  UD5  Takayo Hashi (16-7-1, 0-1 Invicta, 0-1 Strikeforce, #58 World)  –  Victory

W115: Emi Fujino (23-11, 0-1 WSOF, #46 World)  UD3  Kseniya Guseva (4-1-1, #95 World Tapology)  –  Victory

W125: Mayra Canturia (5-3-1)   Sub1-Armbar  Raika Emiko (9-6) –  Finish!

155: Yasuke Kasuya (10-5-2, 0-2 UFC, #445 World 145) TKO1-GNP Masayuki Kikuiri (4-1, #418 World 155)  –  Finish!


Battle on Volga 10 (soon-to-be Gorilla FC)

When: Sun. 4/14 at 10 AM ET
Where: Toliatti, Russia
Broadcast: YouTube

🔥 Notable Fights

135 🏆: Omar Nurmagomedov (9-0, still BOV champ, 1-0 PFL, 5-0 FNG, Khabib kin, #104 World 135)  UD3  Wagner Lima (12-4, #290 World 145)

155 🏆: Maxim Trunov (6-2, new BOV champ, 1-0 WFCA, #544 World)  Sub1-RNC  Timur Gilimzyanov (5-4, 0-1 M-1)

W135🏆: Marta Waliczek (4-1, new BOV champ, #35 World)  UD3  Zaira Dyshekova (6-3, 3-2 ACB, W vs. Yana Kunitskaya, 22 y/o, #33 World)

145🏆: Zhora Avasyan (7-0, new BOV champ, #473 World)  UD3 Abdurakhman Gitonovasov (3-1, was BOV champ) 

265: Oleg Popov (5-1, #222 World) UD3 Alexander Soldatkin (3-3)

🔥 Top Prelims Highlight

155: Nikita Podkovalnikov (3-4) KO1  Said Samadov (1-3)


Notable US & World Regionals MMA Results

Fierce FC: Fitcon Fights

When: Fri. 4/12
Where: Salt Lake City, Utah, USA

265: Carl Seumanutafa (13-9, 1-2 Bellator, 1-2 EliteXC/Strikeforce, #145 World)  TKO2-Leg Kicks  Nick Rossborough (26-21-1, 0-1 PFL, 1-0-1 Bellator, TUF 7 alum, #123 World)  –  Fight Video


Rumble in the Cage 61

MMA Results via MMAEmpire.ca

When: Fri. 4/12
Where: Lethbridge, Alberta, Canada
Broadcast: Fite iPPV $20

185: Jesse Bongfeldt (23-7-1, 1-1 UFC, was #118 World 8 yrs inactive)  KO1  Micah Brakefield (7-8, 0-1 WSOF)


MFP 227

When: Sat. 4/13 at 5 AM ET
Where: Khabarovsk, Russia
Broadcast: Match TV Boec

155: Marif Piraev (27-2-1, 8-2-1 FNG/WFCA/KSW, #112 World)  UD  Nandin-Erdene Munguntsooj (8-6, ROAD $1 mil GP quarterfinalist, #309 World)

145: Evgeniy Ryazanov (22-15, 0-1 ACB)  Sub1-Armbar  AJ Bryant (10-3, CXF California champ, #182 World)  –  Finish


RWC 2

When: Sat. 4/13
Where: Golina, Poland

145: Damian Stasiak (11-6, 2-4 UFC, #133 World)  Sub1-Arm Triangle  Nikolay Kondratuk (11-5, 0-2 ACA+)


Nova FC 1

Full MMA Results via Nova FC Twitter

When: Sat. 4/13 at 12 PM ET
Where: Balingen, Germany
Broadcast: Ranfighting.de

170: Niklas Stolze (12-3, #425 World 170)  UD3  Omar Jesus Santana (14-6, #236 World 185)

155: Michael Dubois (10-6, 0-1 FNG)  TKO1  Mert Ozyildirim (8-1, #330 World)

205: Laurynas Urbonavicius (12-1, #122 World)  UD3  Rafael Xavier (6-5, 1-2 ACB/M-1, #310 World 185)

W119: Griet Eeckhout (5-3-1, 1-2 TKO)  UD3  Nicole Stoll (4-2, #89 World Tapology)

135: Rany Saadeh (11-2, 1-1 ACB, #127 World)  UD3  Adam Borovec (5-2, 0-1 M-1)


MTK MMA 6

When: Sat 4/13 at 1 PM ET
Where: London, England
Broadcast: Facebook

155 🏆: Kimbo Tinghaugen (9-6)  UD3  Harry Davies (4-1, #618 World)


Integra FC 12

When: Sat. 4/13 at 2 PM ET
Where: Wittlich, Germany
Broadcast:  YouTube

205: Robert Lau (9-2, 21 y/o)  UD3  Felipe Nsue (18-20)


Batalha MMA 16

When: Sat. 4/13
Where: Sao Paulo, Brazil

145: Elismar Lima (16-6, #200 World) vs. Robson Silva (10-7, 0-1 ACB, won 8 of 9, #239 World)


King of the Cage: Supremacy 2

When: Sat. 4/13
Where: Wyandotte, Michigan, USA

205 🏆: Jesse Murray (6-3, #216 World) vs. Victor Jones (4-10)

145: Drew Morais (9-5, won 5 of 6, #367 World) vs. Sean Felton (4-2)


Nemesis FA: Sacrifice & Glory

When: Sat. 4/13
Where: St. Louis, Missouri
Broadcast: Twitch (free)


IT Fight Series 87

When: Sat. 4/13 at 7 PM ET
Where: Findlay, Ohio, USA
Broadcast: FloCombat (subscription)  –  Ammy Fights Only


Pyramid Fights 11

MMA Results via PF Facebook

When: Sat. 4/13 at 8 PM ET
Where: Little Rock, Arkansas, USA
Broadcast: Fite iPPV $20

150: TJ Brown (12-6, 0-4 LFA+, #554 World 145)  Sub1-Arm Triangle  CJay Hunter (4-6, 0-1 RFA, #557 World 155)


Evolution FC 11

When: Sat. 4/13
Where: Mulvane, Kansas

145 🏆: Steven Nguyen (6-0, #561 World)  TKO4-GNP  Brandon Bailey (3-3)

W125: Cheri Muraski (6-2, new EFC champ, #86 World Tapology)  UD3  Jessica Middleton (5-5, 2-3 Bellator)

155: Cody Carrillo (15-17, won 4 of 5, #256 World)  TKO2-Punches Jonathan Gary (13-11-2, 1-3 Bellator, 0-1 CES)

170: Manny Meraz (12-5, 1-2 Bellator, 0-1 LFA, #568 World)  Sub1-Guillotine  Drew Lipton (6-27)


Rise FC 3

MMA Results via mmaempire.ca

When: Sat. 4/13 at 9 PM ET
Where: Chilliwack, BC, Canada
Broadcast: Fite iPPV $14

165: D’Juan Owens (17-13-1, 0-2 CES)  SD3  Sabah Fadai (11-6, 0-1 WSOF, 3 yrs inactive)

125 🏆: Craig Maclean (6-2)  TKO3-Punches  Chad Anheliger (8-6, 6 win streak snapped, #103 World)

135: Jamie Siraj (7-2, #369 World)  UD3 Gabe Sagman (5-4)


Fusion FL: Diesel’s Last Ride

When: Sat. 4/13 at 9 PM ET
Where: Great Falls, Montana, USA
Broadcast: Fite iPPV $15

205 🏆: Joe Riggs (50-18-1, 11-11 UFC/WEC/Strikeforce, #126 World)  Sub1-RNC  Jared Torgeson (18-21, 0-3 ACB, #164 World)


GLADIATOR 009

When: Sun. 4/14 at 1 AM ET
Where: Osaka, Japan

170 🏆: Humitoshi Ishikawa (10-3, GLADIATOR champ) vs. Hiroki Nagaoka (26-22-13, #566 World)

155: Yutaka Ueda (9-5-1, #526 World) vs. Yasuaki Kishimoto (21-10-2, #585 World)


WEF 79

When: Sun. 4/14 at 11 AM ET
Where: Moscow, Russia
Broadcast:  YouTube

145 🏆: Amirbek Kushtarbek (7-2-1, #409 World 135) vs. Aidarbek Kabylov (8-6)

READ MORE
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

READ MORE

Scroll To Top