Now Reading
MMA Results Hub: Covering Everything in US and World MMA (Mar. 20 – Mar. 26)
ESPN+ Free Trial!
ESPN+ Free Trial!

MMA Results Hub: Covering Everything in US and World MMA (Mar. 20 – Mar. 26)

Tomasz Narkun submits another opponent in KSW

DC’s MMA Results Hub is your go-to for coverage of every major professional mixed martial arts fight across the globe. With links to finishing clips, live updating world MMA results, full event recaps, highlights plucked from streams worldwide, and pre-event interviews.

We’ll begin with the more mainstream/easily watchable stuff and then go deep into every relevant regional fight.

World ranked top 150 men and top 100 women, former UFC fighters, and other notables in Bold. Will be updated with fight results and recaps as the shows go down. Male world rankings via Fightmatrix, but they don’t rank enough women so Tapology it is. Fightmatrix rankings are a semi-objective look at a fighter’s in-cage accomplishments relative to quality of opposition, and quality of opponents’ opposition.  As a rule of thumb, fighters who break into the top 100-150 in the world rankings are likely to receive attention from a big promotion like UFC.

All rankings are pre-event, records are updated post-fight.  Bouts that include a suitably impressive post-fight trophy presentation (usually a promotion’s title belt) are denoted by 🏆 .


Live MMA Schedule

Events in Green = MMA results & highlights available below

  • Future FC 3 (Brazil) –  Fri 3/22 at 6 PM ET  –   YouTube
  • Bellator 218  –  Fri 3/22 at 6:30 PM ET  –  DAZN/Paramount
  • Island Fights 54 (Florida) –  Fri 3/22 at 7 PM ET  –  UFC Fight Pass
  • LFA 62  –  Fri 3/22 at 9 PM ET  –  AXS TV
  • Berkut Young Eagles 8 (Russia) –  Sat 3/23 at 9 AM ET  –  YouTube
  • KSW 47 (Poland) –  Sat 3/23 at 2 PM ET  –  DAZN
  • UFC Nashville  –  Sat 3/23 at 5 PM ET  –  ESPN+
  • ONE Hero Series March (China) –  Mon 3/25 at 4 AM ET  –  ONE App/YouTube

Other Notable/Watchable MMA events

  • WEF ProFight 31  (Kyrgyzstan) –  Thu 3/21 at 10 AM ET  –  YouTube
  • WTKF Universal Soldier (Russia) –  Thu 3/21 at 1 PM ET  –  Boec TV Russia
  • UCC 44 (Honduras)  –  Fri 3/22 at 9 PM ET  –  YouTube
  • X-1 World Events 52 (Hawaii)  –  Sat 3/23 at 1 AM ET  –  Facebook
  • Arzalet FC 5 (S.Korea)  –  Sat 3/23 at 4 AM ET  –  AfreecaTV (free)
  • Eternal MMA 42 (Australia)  –  Sat 3/23 at 4 AM ET  –  Fite iPPV $15
  • GMC 19 (Germany)  –  Sat 3/23 at 1 PM ET  –  Ranfighting.de
  • FFC 2 (Russia)  –  Sun 3/24 at 10 AM ET  –  YouTube

MMA Events to Watch This Week

UFC results first, then chronological:

UFC on ESPN+ 6 aka UFC Nashville

When: Sat. 3/23 at 5 PM ET
Where: Nashville, Tennessee, USA
Broadcast: ESPN+

🔥 Main Card at 8 PM ET

170: Anthony Pettis (22-8, 14-8 UFC/WEC ex-champ, #11 World 155)  KO2-Superman Punch!!!  Stephen Thompson (14-4-1, 9-4-1 UFC, #5 World 170)  –  Wonderboy Splattered  –  Ridiculous KO

265: Curtis Blaydes (11-2, 6-2 UFC, #7 World)  UD3  Justin Willis (8-2, 4-1 UFC, #13 World)  –  Blaydes’ Big Punch

155: John Makdessi (17-6, 10-6 UFC, #47 World)  UD3  Jess Pinedo (16-5-1, 1-1 UFC, #235 World)  –  Low Volume Kickboxing

125: Jussier Formiga (23-5, 9-4 UFC, #3 World)  UD3  Deiveson Figueiredo (15-1, 4-1 UFC, #5 World)  –  DF was nowhere close

145: Luis Pena (6-1, 2-1 UFC, #372 World, missed by ~3 lbs)  UD3  Steven Peterson (17-8, 1-2 UFC, #100 World)  –  Pena Kick  –  Bob Violence

W125: Maycee Barber (7-0, 2-0 UFC, #24 World W115)  TKO2-Punches+Knee  JJ Aldrich (7-3, 3-2 UFC, #19 World W115)  –  Comeback Finish!

🔥 Prelims at 5 PM ET

145: Bryce Mitchell (11-0, 2-0 UFC, #128 World)  UD3  Bobby Moffett (14-4, 1-1 UFC, #62 World)  –  Brice Loves AR  –  Mitchell R1 Knockdown

135: Marlon Vera (145-5-1, 7-4 UFC, #50 World)  TKO1-Punch+GNP  Frankie Saenz (12-6, 5-4 UFC, #46 World)  –  Perfect Jab

W125: Jennifer Maia (16-5-1, 1-1 UFC, #10 World)  UD3  Alexis Davis (19-9, 6-4 UFC, #5 World)

W115: Randa Markos (9-6-1, 5-5-1 UFC, #16 World)  Sub1-Armbar  Angela Hill (8-6, 3-6 UFC, #17 World)  –  Finish!

135: Chris Gutierrez (13-3-1, 1-1 UFC, #81 World)  UD3  Ryan MacDonald (10-1, 0-1 UFC, Nebraska regional champ, #169 World)

125: Jordan Espinosa (14-5, 1-0 UFC, #16 World)  UD3  Eric Shelton (12-6, 3-6 UFC, #28 World)

Read More about UFC Nashville:

Opinion: Expert predictions from Sriram Muralidaran

TBL Exclusive Interviews: Chris Gutierrez Steven PetersonEric SheltonJohn MakdessiBobby Moffett


Future FC 3

When: Fri 3/22 at 6 PM ET
Where: Sao Paulo, Brazil
Broadcast: YouTube

Top performers earn an LFA contract!

🔥 Notable fights

135: Gustavo Erak (21-4-1, 0-1 LFA, #163 World)  UD3  Wanderlei Junior (9-3, #166 World)

135: Herberth Sousa (13-1, #95 World 125)  Sub1-RNC  Glyan Alves (13-4, Shooto Brasil & Jungle Fight champ, #93 World 135)

145: Denis Silva (14-3, 0-1 ACB, 1-0 CAGE Finland, #315 World)  UD3  Elves Brenner (9-1, #164 World)

125: Joao Elias (13-2, #210 World)  Sub2-Armbar  Rafael Costa (9-2, snapped 9 win streak, #156 World)  –  Finish!

205: Fabio Vasconcelos (12-3)  Dec3  Marcus Vinicius (10-4, #146 World)

155: Brendo Bispo Souza (15-4, #373 World 145)  UD3  Magnus Kelly (7-2, #547 World)

135: Willian Dam (4-2)  UD3  Kaique Modesto (5-2, #143 World)

265: Renan Ferreira (5-1, 6’10” tall, #220 World)  TKO2-GNP  Fabricio Almeida (4-4-1)  –  Finish

W105: Monique Adriane Azevedo (4-1)  TKO2-Punches  Vanessa Santos (3-2)


Bellator 218

When: Fri. 3/22 at 6:30 PM ET
Where: Thackerville, Oklahoma, USA
Broadcast: DAZN / Paramount Network

🔥 Main Card on Paramount Network/DAZN

145: Emmanuel Sanchez (18-4, 10-3 Bellator, #15 World)  UD3  Georgi Karakhanyan (28-9-1, 6-7 Bellator, #33 World)  –  Manny by Wrestling

265: Valentin Moldavsky (8-1, 3-0 Bellator, 3-1 RIZIN, #74 World)  UD3  Linton Vassell (19-8, 7-5 Bellator, #12 World 205)

185: Anatoly Tokov (28-3, 4-0 Bellator, 1-0 RIZIN, ACB ex-champ, #30 World)  Sub2-Front Choke  Gerald Harris (25-8-1, 0-3-1 Bellator, 3-1 UFC, #175 World)  –  Harris Bomb in R1  –  Comeback Finish

185: Norbert Novenyi Jr. (4-0, 2-0 Bellator)  Sub2-Arm Triangle  William Lavine (1-2, 0-2 Bellator)

🔥 Notable Prelims on Bellator.com/DAZN

145: John Macapa Teixeira (22-4-2, 5-3 Bellator, 0-1 UFC, #59 World)  UD3  Kevin Croom (19-12, 1-1 Bellator, 2-3 AXS, #209 World, short notice)  –  Croom Early KD

185: Johnny Eblen (5-0, 1-0 Bellator, Shamrock FC Missouri champ, #261 World)  UD3  Chauncey Foxworth (9-8, 0-1 Bellator, 2-0 LFA, #272 World)

W125: Victoria Leonardo (5-1, 1-0 Bellator, 2-0 LFA, 1-1 Invicta, #64 World)  Sub1-Armbar  Malin Hermansson (2-1, 0-1 Bellator, 1-0 CW)  –  Finish!


Island Fights 54

When: Fri. 3/22 at 7 PM ET
Where: Panama City Beach, Florida, USA
Broadcast: UFC Fight Pass

🔥 Notable fights

145: Mike Davis (7-1, 0-1 Contenders, #615 World)  Sub1-Kimura  Carlos Guerra (3-2)  –  Finish!

145: Chase Hooper (7-0-1, 1-0 Contenders, 19 y/o, #323 World)  TKO2-GNP  Sky Moiseichik (9-6, 0-1 Bellator)  –  The Finish

🔥 Top Prelims Highlight

165: Sherrard Blackledge (2-0) TKO1-Right Hand+  Alvin Davis (0-3)  –  Finish!


LFA 62

When: Fri 3/22 at 9 PM ET
Where: Dallas, Texas, USA
Broadcast: AXS TV

🔥 Notable fights

135 🏆: Casey Kenney (11-1-1, 4-0-1 LFA 2-division champ, 1-1 Contenders, #88 World)  KO1-Knee!! Vince Cachero (6-1, 4-1 LFA, #179 World)  –  Obliterated Him

135: Levi Mowles (11-4, 7-4 LFA+, #113 World)  Sub3-RNC  Ahmet Kayretli (8-3, 2-1 LFA, #251 World)  –  Finish!

170: Ramiz Brahimaj (8-2, 4-2 LFA, #297 World)  Sub1-Arm Triangle  Carlos Martinez (5-2, 1-1 LFA)  –  Quick Finish

150: Austin Lingo (6-0)  Sub1-RNC  Angel Luis Cruz (5-4)  –  Finish!

125: Victor Altamirano (5-0, 5-0 LFA, #230 World)  TKO1  Marquis Smith (3-4)  –  Finish Pic

🔥  Top Prelims Highlight

135: Elijah Johns (3-1, 1-1 LFA) KO1-Knees Michael Martinez (0-1)  –  Finish!


Berkut Young Eagles 8: Grand Prix Berkut Finals

When: Sat 3/23 at 9 AM ET
Where: Grozny, Chechnya, Russia
Broadcast: YouTube

🔥 8 man Grand Prix finals in 8 7 6 weight classes

265 🏆: Adlan Ibragimov (4-0, #166 World) UD5 Murat Gugov (5-2, #187 World)

145 🏆: Timur Khizriev (7-0, #267 World) Dec5 Bibert Tumenov (6-1, Albert kin, #208 World)

155 🏆: Kubanychiev Abdysalam (14-3, #269 World) Dec5 Movsar Baimaskhanov (4-1, #425 World)

185 🏆: Magomedrasul Gasanov (10-2, #211 World) UD5 Alexander Podmarev (7-2, #254 World)

135 🏆: Tamerlan Kulaev (8-1, #316 World) Sub3-RNC Said-Magomed Batukaev (5-1, #210 World)

125 🏆: Batukhan Baisuev (4-1) UD5 Movladi Kalamov (4-1, #144 World)

205 🏆: Magomedkhan Yarogiev (3-1, #125 World) vs. Dzhabrail Yasaev (4-1, #198 World)

170 🏆: Alibek Rasulov (9-0, #323 World) vs. Isa Kilaev (5-0, #294 World)

🔥 Other Notable Fights:

145: Nursultan Rakhmanberdiev (9-0, #395 World) UD3 Jonathan Svensson (7-6, #416 World)

155: Kazim Tumenov (4-2, Albert kin, #641 World) UD3 Adam Magomaev (2-2)

135: Abdul-Malik Saidullaev (6-0, #312 World) UD3 Albert Gukov (6-1)


GMC 19

When: Sat. 3/23 at 1 PM ET
Where: Munich, Germany
Broadcast: Ranfighting.de

🔥 Notable Fights

205 🏆: Stephan Puetz (17-4, 6-3 M-1 exchamp, #65 World) Sub1-Arm Triangle Joachim Christensen (14-8, 1-3 UFC, 0-2 ACB/M-1, #115 World) – Finish

165 🏆: Nordin Asrih (28-10-1, GMC champ, #277 World) TKO5 Ivan Musardo (25-13-1, 0-1 FNG, #619 World)

185 🏆: Christian Eckerlin (11-5, 0-3 M-1, #279 World) TKO Nihad Nasufovic (9-4, #324 World)

205: Vlado Nefaranovic (6-4) Sub1-Guillotine Robert Lau (8-2, 21 y/o, popular with the ladies, #217 World)


KSW 47

When: Sat 3/23 at 2 PM ET
Where: Lodz, Poland
Broadcast: DAZN

🔥 Notable Fights

265 🏆: Phil De Fries (17-6, still KSW 265 champ, #33 World 265) UD5 Tomasz Narkun (16-3, KSW 205 champ, #8 World LHW)

265: Szymon Kolecki (7-1, Olympic gold powerlifter) TKO1-Leg Injury Mariusz Pudzianowski (12-7, 5x World’s Strongest Man, #142 World) – Pudz Injured

170: Norman Parke (26-6-1, 5-3-1 UFC, #86 World) UD3 Borys Mankowski (19-8-1, KSW ex-champ, #138 World)

265: Satoshi Ishii (21-8-1, 1-1 RIZIN, 0-2 Bellator, Olympic gold judo, #40 World) SD3 Fernando Rodrigues (12-5, KSW ex-champ, #67 World)

185: Aleksandar Ilic (11-2, #332 World) KO3-Question Mark Kick!! Damian Janikowski (3-2, Olympic bronze wrestler, #139 World) – Finish!!

145: Marcin Wrzosek (14-5, 0-1 UFC, KSW ex-champ, #73 World) UD3 Krzysztof Klaczek (12-6, #206 World)


ONE Hero Series March

When: Mon. 3/25 at 4 AM ET
Where: Beijing, China
Broadcast: ONE App/ YouTube

🔥 Notable Fights

155: Lu Zheng (1-0)  UD3-Crazy Brawl  Zhang Ze Hao (2-2, 2-1 ONE)

170: Meng Ding (10-2, #13 China)  TKO2-Punches!  Sun Shu Wei (5-4)  –  Finish!

125: Ni Gedan (9-3, #15 China)  Sub1-RNC  Li Hong Lin (1-1)


US & World Regionals – Notable Bouts

WEF Profight 31 Grand Prix

When: Thurs. 3/21
Where: Bishkek, Kyrgzstan
Broadcast: YouTube

155: 8 man, 1 night tournament won by Kanat Keldibekov (14-4, 1-3 ACA, #279 World)


WTKF: Universal Soldier

MMA rules, but with standup from any ground position (including sub attempts) after 20 seconds

When: Thurs. 3/21 at 12 PM ET
Where: Moscow, Russia
Broadcast: Boec TV Russia

🔥 Notable fights

265: Vyacheslav Ryabov (5-0, 2 metre tall prospect) KO1-Knee Huseyn Karatash (0-1) – Ugly Squash

185: Abusupyan Alikhanov (10-3, 8-2 FNG/M-1, FNG champ, #124 World) Sub2-Armbar Shavali (0-1, late replacement) – Finish

170: Dzhakhongir Dzhumaev (1-0) TKO1-GNP Magomed Ibragimov (6-1) – Ref Let Him Eat It

See Also
Demetrious Johnson is prepared for his bout with Henry Cejudo


WFC 101

Event results via WFC

When: Thurs. 3/21
Where: Charenton, Louisiana, USA

135: Aaron Phillips (11-3, 0-2 UFC)  UD3  Devante Sewell (7-3, #1 Georgia & Mississippi)


Steelfist FN: March Madness

When: Fri. 3/22
Where: Salt Lake City, Utah, USA

155 🏆: Clay Collard (17-8, 1-3 UFC, #352 World)  def  Lucas Montoya (8-5, 1-1 WSOF, was #187 World 4 yrs inactive)

W125 🏆: Kaytlin Neil (4-3, 1-0 Bellator, 0-1 Invicta)  UD  Shannon Sinn (5-8, 1-1 LFA, 1-2 Invicta)


SCL 73: King of Sparta 2

When: Sat. 3/23
Where: Golden, Colorado, USA

8 man, 1 night Kickboxing/Boxing/MMA mixed tourney – Results via MyMMANews

170 🏆 MMA Finals: L.T. Nelson (9-7, 0-2 Bellator, 0-1 CES, now 2-time KoS tourney winner) UD Joe Boerschig (6-3, 0-1 LFA)


X-1 World Events 52

When: Sat. 3/22 at 1 AM ET
Where: Waipahu, Hawaii, USA
Broadcast: Facebook

170 🏆: Zach Zane (12-7, 8 win streak, #450 World 155)  Sub1-Triangle Choke  Keali’i Kanekoa (1-1)  –  Finish

Exclusive Interview:  Zach Zane aiming for a UFC contract


XFC 40

When: Sat. 3/23
Where: Dunedin, New Zealand

185 🏆: Brogan Anderson (12-3, #2 Aus/NZ, #561 World)  def. Damian Fraser (5-9, short notice)  –  Victory Pic


Eternal MMA 42

When: Sat. 3/23
Where: Queensland, Australia
Broadcast:  Fite iPPV $15

125 🏆: Shannon Ross (12-4, 2-0 ACB, #1 Aus/NZ, #98 World)  def  Paul Loga (5-5, #7 Aus/NZ)  –  Victory Pic

145: Aaron Blackie (6-2)  TKO1  Diego Pereira (5-3, #546 World)  –  Just 26 Seconds

155: David Martinez (4-0)  Sub3-RNC  Mike Wilkinson (9-5, 2-2 UFC, 0-2 ACB, #151 World)  –  Last Minute RNC!


Arzalet Fighting 5

When: Sat. 3/23 at 4 AM ET
Where: Seoul, South Korea
Broadcast: AfreecaTV (free stream)

265: Carlos Toyota (9-10-1, 0-1 RIZIN)  Sub1-Armbar  Zhanybek Amatov (4-10)  –  Video via @JHKMMA

170: Marcos Yoshio de Souza (8-1, #269 World 185)  TKO1-GNP  Hyung Seok Lee (14-13)  –  Video via @JHKMMA


Big Game 3

When: Sat. 3/23
Where: North Rhine, Germany

Results via GNP1.de

145 🏆: Artur Aliev (7-1-1, 7 win streak, #338 World)  UD  Jordy Bakkes (2-1, short notice)

155 🏆: Alexander Vertko (8-1, 0-1 ACB, #273 World)  TKO1-Uppercut+GNP  Nicolae Dragos Valentin (0-4, short notice)


Gladiator Fighting Arena 11

When: Sat. 3/23
Where: Nimes, France

170 🏆: Davy Gallon (17-7-2, #422 World)  def.  Sydney Machado (10-7, won 9 of 11, #248 World)

145 🏆: Roman Molodij (9-4, #472 World)  def.  Benjamin Molina (8-3-1, #486 World)


PA Cage Fight 35

When: Sat. 3/23
Where: Wilkes-Barre, Pennsylvania, USA

Results via MyMMANews

125: Claudio Ledesma (16-7, 3-1 Bellator, Ws vs Kelleher/Leone, #77 World)  UD3  Jesse Bazzi (9-6, #2 Michigan)


Caged Aggression 24

When: Sat. 3/23
Where: Davenport, Iowa, USA

155: Eric Wisely (33-9-1, 0-3 UFC+, 2-1 Bellator, 11 win streak, #137 World)  TKO2  Will Shutt (23-27-1, short notice for Mike Santiago)  –  Result via Ryan Fortune

170: Dan Hornbuckle (25-9, 3-3 Bellator, #12 World in 2010, 5 yrs inactive)  KO1  Jason Louck (19-14, 3.5 yrs inactive)  –  Result via James Lynch


MCF 17

When: Sat. 3/23
Where: North Platte, Nebraska, USA

205: Dustin Jacoby (10-5, 0-2 UFC, 0-2 Bellator, Glory vet, was #67 World 4 yrs inactive) vs. Matt Foster (9-12, 0-1 Bellator)  Foster fight night injury

145: Dwight Joseph (8-1, 5 win streak, #287 World) vs. Baron Muller (5-9)


Fusion Fight Festival

When: Sat. 3/23
Where: Sao Paulo, Brazil

205: Leonardo Silva (15-3, 0-1 Contenders, #116 World) vs. Wagner Luis (4-2-1)

170: Willian Cilli (14-6, #426 World 155) vs. Quemuel Ottoni (6-2)


North Star Combat 10

When: Sat. 3/23
Where: Walker, Minnesota, USA

165 🏆: Indalecio Tat Romero (29-6, 2-1 LFA+, #258 World 170) vs. Kenn Glenn (8-4, 1-1 LFA+)

185 🏆: Colin Huckbody (6-2, 0-1 LFA, #289 World)  Sub2-Arm Triangle  Nick Wagner (8-7-1, 0-2 LFC)


Honor FC 8

When: Sat. 3/23
Where: Akron, Ohio, USA

Event results via Honor FC Facebook

125: Isaiah Chapman (8-3, 0-1 WSOF, #233 World)  Sub1-Guillotine  Donnie Ballou (5-2, #1 Kentucky)

170: Andrew Law (11-4, 7 win streak, #471 World)  Sub1-Armbar  Reggie Mayweather (13-14, 0-1 CES)


Shooto 30th Anniversary Tour Round 2

When: Sun. 3/24
Where: Tokyo, Japan

Event results via MMASucka

135: Tatsuya Ando (10-2, #75 World)  Sub2-RNC  Tomoya Hirakawa (9-7, #224 World)

M115: Takamasa Kiuchi (14-10-2, #15 World)  UD3  Tomoharu Umezawa (6-6)


Guide Glossary

🏆 = Title Fight
ACA = Absolute Championship Akhmat (Russia)
ACA+ = combined ACA/ACB/WFCA record
ACB = Absolute Championship Berkut (Russia)
Brave = Brave CF (Middle East)
CES = Classic Entertainment & Sports (USA-New England)
CFFC = Cage Fury Fighting Championship (USA-East Coast)
Contenders = Dana White Contender Series (USA/Brazil)
CW = Cage Warriors (UK)
FNG = Fight Nights Global (Russia)
Invicta = Invicta FC (USA-Women)
LFA = Legacy Fighting Alliance (USA)
LFA+ = combined LFA/LFC/RFA record
LFC = Legacy Fighting Championship (USA)
M-1 = M-1 Global (Russia)
ONE = ONE Championship (Asia)
PFL = Pro Fighters League (USA)
RCC = Russian Cagefighting Championship
ROC = Ring of Combat (USA-East Coast)
RFA = Resurrection Fighting Alliance (USA)
Rus1= Combined ACA+ACB+FNG+M-1+RCC+WFCA record
TKO = TKO MMA (Canada)
TUF = Ultimate Fighter
UFC = Ultimate Fighting Championship
WFCA = World Fighting Championship Akhmat (Russia)
WSOF = World Series of Fighting (USA)

MMA Results:

MD = Majority Decision
NC
= No Contest
SD
= Split Decision
UD
= Unanimous Decision

ESPN+ Free Trial!
ESPN+ Free Trial!
View Comments (0)

Leave a Reply