Now Reading
MMA Geek Guide: Covering All Things Pro MMA (Mar. 6 – Mar. 12)

MMA Geek Guide: Covering All Things Pro MMA (Mar. 6 – Mar. 12)

Source: Getty Images North America

DC’s World MMA Geek Guide is your go-to for coverage of every major professional mixed martial arts fight across the globe. With links to finishing clips, results, full event recaps, highlights plucked from streams worldwide, and pre-event interviews.

We’ll begin with the more mainstream/easily watchable stuff and then go deep into every relevant regional fight.

World ranked top 150 men and top 100 women, former UFC fighters, and other notables in Bold. Will be updated with fight results and recaps as the shows go down. Male world rankings via Fightmatrix, but they don’t rank enough women so Tapology it is. Fightmatrix rankings are based on a semi-objective look at the fighter’s in-cage accomplishments (relative to quality of opposition, and quality of opponents’ opposition).  Generally speaking, fighters who break into the top 100-150 in the world rankings are likely to receive attention from a big promotion like UFC.

All rankings are pre-event, records are updated post-fight.  Bouts that include a suitably impressive post-fight trophy presentation (usually a promotion’s title belt) are denoted by 🏆 .


Live MMA Schedule

  • Island Fights 53 – Wed. Mar 6 at 8:30 PM ET  –  UFC Fight Pass
  • ONE Reign of Valor  –  Fri. Mar 8 at 6:30 ET  –  ONE App/BR Live
  • Combate 32  –  Fri. Mar 8 at 9 PM ET  –  DAZN / Univision Deportes
  • DEEP Jewels 23  –  Fri. Mar 8 at 10:30 PM ET  –  Abema TV
  • DEEP 88 Impact  –  Sat. Mar 9 at 3:30 AM ET  –  YouTube
  • RCC Intro 3  –  Sat. Mar 9 at 7 AM ET –  YouTube
  • Cage Warriors 103  –  Sat. Mar 9 at 4 PM ET  –  UFC Fight Pass
  • UFC Wichita  –  Sat. Mar 9 at 5 PM ET  –  ESPN+

Other notable/watchable MMA events:

  • ONE Pride MMA 27  –  Sat. Mar 9  at 10 AM ET  –  TV One Indonesia
  • BTC 5 (Canada)  –  Sat. Mar 9 at 10 PM ET  –  $10 iPPV
  • Summit FC 31 (Mississippi)  –  Sat. Mar 9  –  Facebook
  • CXF 17 (California)  –  Sat. Mar 9 at 10 PM ET   –  $10 iPPV

MMA Events to Watch This Week

Island Fights 53

Date: Wed. Mar 6
Time: 8:30 PM ET
Where: Fort Walton Beach, Florida, USA
Broadcast: UFC Fight Pass

🔥  Notable Bouts:

185: Arymarcel Santos (41-35, 0-2 ACB, #309 World)  Sub1-Heel Hook  Robert Turnquest (10-6, 0-2 M-1, #516 World 170)  –  Finish

155: Carrington Banks (8-2, 3-2 Bellator, 1-0 TUF 21, #313 World 155)  TKO2-Cut  David Valente (11-3, #433 World 170)  –  Bloody Mess

155: Christian Lohsen (7-1)  Sub1-Banana Split  Wesley Golden (8-14)  –  Finish!


ONE Reign of Valor

Date: Fri. Mar 8
Time: 6:30 AM ET
Where: Yangon, Myanmar
Broadcast: ONE App / BR Live

🔥 Notable MMA Bouts:

170/185 🏆: Zebaztian Kadestam (12-4, 4-1 still ONE champ, #56 World 185)  TKO2-Retired  Georgiy Kichigin (20-6, 0-1 ONE, 9-2 Rus1, #75 World WW)  –  Elbow Did It

145/155: Phoe Thaw (7-1, 7-1 ONE)  TKO1-GNP  Yohan Mulia Legowo (8-8, 1-6 ONE)  –  Finish

265: Mauro Cerilli (13-3, 1-1 ONE, CW champ, #120 World 265)  TKO1-Ground Knees  Alain Ngalani (4-5, 4-5 ONE)  –  Finish!

115/125: Rene Catalan (6-2, 6-2 ONE, 6 win streak, #120 World 125)  TKO1-GNP  Yoshitaka Naito (13-3, 3-3 ONE ex-champ, #71 World 125)  –  Finish

125/135: Gurdashan (Gary) Mangat (14-2, 1-0 ONE, 2-1 Brave, #338 World 135)  KO3-Ground Knees!!  Toni Tauru (11-7-1, 1-5 ONE, #392 World 135)  –  Finish!!

W105/115: Heqin Lin (9-2-1, 1-0 ONE)   Sub1-Triangle Choke  Jomary Torres (4-3, 3-3 ONE)  –  Finish!

125/135: Rui Chen (7-0, 1-0 ONE, #367 World 135)  TKO2-Uppercut+  Roman Alvarez (8-3, 0-2 ONE)  –  Finish!

Read More: Sage Northcutt likes the lack of trash talk in ONE vs UFC


Combate 32: Mexico vs Spain

Date: Fri. Mar 8
Time: 9 PM ET
Where: Guadalajara, Mexico
Broadcast:
DAZN

🔥  Notable Bouts:

155: Ignacio Capella (7-1, 1-0 Combate, #11 France)  TKO1-GNP  Alvaro Herrera (9-7, 0-1 Combate, 0-3 UFC)  –  Extended Finish

135: Victor Hugo Madrigal (8-2, 2-2 Combate, #255 World)  TKO2-Punch+GNP  Zebenzui Ruiz (7-3, 0-1 Combate, #140 World)  –  Finish!

W105: Alitzel Mariscal (2-0, 2-0 Combate)  KO1-Knee+Punches  Vanessa Rico (3-5, 1-3 Combate) –  Crushing Elbow!

145: Erick “Ghost Pepper” Gonzalez (9-3, 6-2 Combate, #440 World)  TKO1-Elbows!  Alejandro Martinez (4-3, 1-1 Combate, 2-2 Brave ,#345 World)  –  Finish!


DEEP Jewels 23

Date: Fri. Mar 8
Time: 10:30 PM ET
Where: Tokyo, Japan
Broadcast: Abema TV (Japan)

🔥  Notable Bouts:

W105: Kanna Asakura (14-3, 6-2 RIZIN Grand Prix champ, #3 World)  UD3  Tomo Maesawa (12-9, Jewels champ, #11 World)  –  R2 Action  –  Kanna Throw

W150: King Reina Miura (11-2, 3-2 RIZIN, #21 World W145)  KO1-Punches  Mao Ueda (0-1)  –  Reina Face  –  Brutal Mismatch

W125: Kana Watanabe (6-0-1, 2-0 RIZIN, #73 World)  TKO1-GNP from Crucifix  Soo Min Kang (0-1)  –  Finish

W105: Emi Tomimatsu (14-14, #27 World)  Sub2-RNC  Hikaru Aono (3-2, #30 World)  –  Finish

W105: Suwanan Boonsorn (3-1, Full Metal Dojo champ)  Sub1-RNC  Emi Sato (4-3, 4 win streak snapped, #33 World)  –  Done in 34 Seconds

W105: Yasuko Ishibashi (16-10-3, 0-1 Invicta, 51 y/o, 3.5 yrs inactive)  UD2  Madoka “Madeleine” Ishibashi (1-4)    Near-Finish


DEEP 88 Impact

Date: Sat. Mar 8
Time: 3:30 AM ET
Where: Tokyo, Japan
Broadcast: YouTube

🔥 Notable Bouts:

135 🏆: Victor Henry (17-4, new DEEP champ, 1-0 RCC, #26 World)  UD3  Yuki Motoya (23-7, was DEEP champ, 2-1 RIZIN, #49 World)

M115 🏆: Haruo Ochi (19-7-2, still DEEP champ, 1-0 RIZIN, #1 World M115)  UD3  Namiki Kawahara (5-2-2)

265 🏆: Roque Martinez (13-4-2, still DEEP champ, 2-1 RIZIN, #93 World)  TKO1-GNP Ryo Sakai (8-9, 3 win streak snapped)  –  Finish!

135: Koichi Ishizuka (16-4-1, #221 World)  KO2-Punch  Shoji Maruyama (16-11-1, #492 World 145)  –  Finish!

170: Yuta Watanabe (21-9-4, 0-1 RIZIN, #593 World)  MD2  Yoshitomo Watanabe (15-16-3, #497 World)

170: Yoihiro Sato (21-9-2, #266 World)  MD2  Nao Yoneda (5-4-1)

125: Makoto Takahashi (8-1-1, #150 World)  UD2  Chikara Shimabukuro (14-13-6)

145: Kyosuke Yokoyama (10-6, #298 World)  UD2  Taito Kubota (11-3)


RCC Intro 3

Date: Sat. Mar 9
Time:  9 AM ET?
Where: Ekaterinaburg, Russia
Broadcast: YouTube

🔥  Notable Bouts:

155: Pavel Gordeev (13-1, 7-0 M-1/RCC, #137 World)  NC2-Groin Strike   Godofredo Pepey (14-6, 5-6 UFC, #238 World)  –  Pepey in Pain

135: Denis Lavrentyev (7-2, 4-1 RCC, #84 World)  TKO2-Injury  Anthony Leone (17-9, 3-6 Bellator/Strikeforce/WEC, 4-1 ACA, #65 World)

185: Viscardi Andrade (20-7, 3-1 UFC, #212 World 170)  KO2-Right Hand!  Sergei Martynov (11-3, 5-2 RCC/ACB, #68 World 185)  –  Massive KO

205: Oleg Olenichev (12-6, 5-3 Rus1, #139 World 185)  Dec3  Stepan Groshechnikov (5-2, 1-1 RCC, #150 World 205)

170: Artur Karavaev (9-6, 5-2 RCC/FNG, #398 World)  Sub1-RNC  Yassin Najid (7-3, #6 France, #650 World)

135: Pavel Vitruk (12-3, 1-0 RCC, 8-3 M-1 exchamp, #140 World)  TKO1-Flying Knee to Body  Cleverson Silva (11-3, #600 World 145)  –  Finish!


Cage Warriors 103

Date: Sat. Mar 9
Time: 4 PM ET
Where: Copenhagen, Denmark
Broadcast: UFC Fight Pass

🔥  Notable Bouts:

170 🏆: Nicolas Dalby (17-3-1, 5-1 CW champ, 1-2-1 UFC, #167 World)  TKO4-Left Hook+ Alex Lohore (17-4, 2-1 CW, 2-0 Bellator, #140 World)  –  Finish!

145 🏆: Soren Bak (13-1, 5-0 CW 2-div champ, #86 World 155)  UD5  Morgan Charriere (13-7-1, 0-1 CW, #197 World 135, missed weight by 1.4 pounds)

170: Mark O. Madsen (7-0, 3-0 CW, Olympic silver medalist, #276 World)  UD3  Thibaud Larchet (12-5-1, 0-2 CW, 0-1 WFCA, #268 World)

145: Mads Burnell (11-3, 2-0 CW, 1-2 UFC, #118 World)  Sub1-Japanese Necktie!  Ahmed Vila (7-2, 0-1 CW, #408 World)  –  Finish!

155: Danny Mathiasen (5-0)  TKO2-GNP  Manolo Zecchini (7-2, #324 World)


UFC Wichita aka UFC on ESPN+ 4

Date: Sat. Mar 9
Time: 5 PM ET
Where: Wichita, Kansas, USA
Broadcast: ESPN+

Main Card on ESPN+ at 8 PM ET

265: Junior dos Santos (21-5, 15-4 UFC, #8 World)  TKO2  Derrick Lewis (21-7, 12-6 UFC, #4 World)  –  R1 Madness  –  JDS Swarmed in R2

170: Elizeu Zaleski (21-5, 7-1 UFC, #31 World)  Sub1-RNC  Curtis Millender (17-4, 3-1 UFC, #19 World)  –  Easy Finish  –  Victory Capoeira

170: Niko Price (13-2, 5-2 UFC, #71 World)  KO1-Right Hand!!  Tim Means (28-11-1, 10-8 UFC, #48 World)  –  Finish!!

265: Blagoy Ivanov (17-2, 1-1 UFC, #22 World)  UD3  Ben Rothwell (36-11, 6-5 UFC, was #6 World 3 yrs inactive)

155: Beneil Dariush (16-4-1, 10-4-1 UFC, #20 World)  Sub2-Reverse Triangle/Armbar  Drew Dober (20-9, 6-5 UFC, #47 World)  –  Finish!

185: Omari Akhmedov (18-4-1, 6-3-1 UFC, #76 World)  UD3  Tim Boetsch (21-13, 12-12 UFC, #21 World)

Prelims on ESPN+ at 5 PM ET

170: Rocco aka Anthony Martin (16-4, 8-4 UFC, #20 World)  UD3  Sergio Moraes (14-4-1, 8-3-1 UFC, #32 World)

W135: Yana Kunitskaya (12-4, 2-1 UFC, #9 World)  UD3  Marion Reneau (9-5-1, 5-4-1 UFC, #4 World) –  Yana Nose Soup

145: Grant Dawson (13-1, 1-0 UFC, 1-0 Contenders, #91 World)  UD3  Julian Erosa (22-7, 1-3 UFC, #89 World)  –  Rd 2 Madness 

265: Maurice Greene (7-2, 2-0 UFC, #95 World)  SD3  Jeff Hughes (10-2, 0-1 UFC, 1-0 Contenders, #55 World)

135: Matt Schnell (13-4, 3-2 UFC, #220 World)  Sub1-Triangle Choke  Louis Smolka (15-6, 6-6 UFC, #107 World)  –  Finish!

170: Alex Morono (16-5, 5-2 UFC, #51 World)  TKO1-GNP  Zak Ottow (17-7, 4-4 UFC, #113 World)  –  Finish!

155: Alex White (13-5, 4-5 UFC, #123 World)  UD3  Dan Moret (13-5, 0-2 UFC, #226 World)

Read More about UFC Wichita:

Sriram’s Predictions:  Junior dos Santos vs Derrick Lewis

Exclusive Interview:  Elizeu Zaleski with Drake Riggs

Kumite TV Exclusive interviews:  Beneil Dariush  –  Zak Ottow  –  Drew Dober  –  Alex Morono  –  Matt Schnell  –  Louis Smolka


USA & North America Regionals – Notable Fights

NFC 117

Date: Fri. Mar 8
Where: Atlanta, Georgia

125 🏆: Cee Jay Hamilton (14-7, 0-1 Contenders, 3-1 LFA+, #114 World)  Sub2-RNC  Jason Faglier Jr. (6-3)  –  Finish Pic


Total Warrior Combat

Date: Sat. Mar 9
Where: Lansing, Michigan

125 🏆: Jarred Brooks (14-2, 2-2 UFC, #33 World) vs. Josh Robinson (12-12)  Robinson Injury

195 🏆: Dequan Townsend (21-8, #1 US Midwest, #105 World 205)  Sub1  Wayman Carter (7-10, 0-2 LFA/Bellator, 6 loss streak)

170 🏆: Kalinn Williams (6-1, #438 World)  UD3  Tony Hervey (17-20, 0-2 Bellator, 4+ yrs inactive)

175 🏆: Devin Smyth (9-1, 9 win streak, #302 World)  TKO1-Punches  Rocky Edwards (11-9-1, 0-1 Bellator prelims)


BTC 5: Typhoon

Results via Jason Hagholm

Date: Sat. Mar 9
Time: 10 PM ET
Where: Windsor, Ontario, Canada
Broadcast:  $10 iPPV

165 🏆: Kyle Prepolec (12-5, #298 World 170)  UD3  Cody Pfister (15-7-1, 1-3 UFC, #226 World, late notice)

185 🏆: Aaron Jeffery (6-1, #373 World)  TKO4-Knee  Jo Vallee (7-4)

140: TJ Laramie (8-3, 21 y/o, TKO exchamp, #201 World 145) vs. Cory Galloway (11-9, 2-1 RFA, #427 World 135)  Laramie pinched nerve


Fight Hard MMA

Date: Sat. Mar 9
Where: St. Louis, Missouri

125 🏆: Charles Johnson (7-2, 2-1 LFA, #135 World) vs. Demetrius Wilson (6-3, 0-2 LFA, #170 World)

155: Cody Carillo (14-17, 0-4 Bellator, #255 World) vs. Lucas Clay (4-1)


Summit FC 31

Date: Sat. Mar 9
Where: Tupelo, Mississippi
Broadcast: Facebook

155 🏆: James Wallace (9-2, 1-0 LFA, #599 World)  Sub1-RNC  Kaleb Harris (3-1)  –  Main Event video

205: Grady Sue Hurley (15-3, 0-1 LFA, #234 World)  TKO1  Dameon Melton (4-19)  –  Hurley retirement fight


Fists of Fury

Date: Sat. Mar 9
Where: Lawton, Oklahoma

185: Bubba McDaniel (30-10, 1-2 UFC, 3-1 Bellator, #191 World) vs. Tommie Britton (2-3)


CXF 17

Full Results via Kyle Volkman/MMASucka.com

Date: Sat. Mar 9
Where: Los Angeles, California

185: Fernando Gonzalez (28-16, 7-2 Bellator, 3-2 WEC, 0-1 ACB, #44 World)  SD3  Gabriel Checco (10-4, 3-3 LFA+, #249 World)

135: Albert Morales (8-5-1, 1-4-1 UFC, 0-1 Golden Boy, #218 World)  Sub1-RNC  Carlos Puente Jr. (6-3, 0-1 LFA)

155: Spike Carlyle (6-1, 1-0 Combate)  UD3  Fernando Padilla (11-3, 2-1 LFA, #242 World)  –  Spike Plays Bongos


King of the Cage: Sin Rival

Date: Sun. Mar 10
Where: Ontario, California

135 🏆: Tony Gravely (17-5, KOTC & CES champ, #82 World) vs. Johnny Munoz Jr. (8-0, #257 World)  CANCELLED/Munoz injury

135: Willie Gates (12-9, 1-3 UFC) vs. Marvin Garcia (11-3, KOTC ex-champ)

170: Jeff Peterson (10-5, 3-1 LFA, #364 World) vs. Jonathan Rivera (7-3, 0-1 Bellator, #537 World)


World MMA Scene – Notable Fights

Hombres de Honor 99

Date: Fri. Mar 8
Where: Massanassa, Spain

185: Enoc Solves Torres (25-10-1, 7-7-1 M-1, #119 World)  TKO1  Mohamed Dial (0-4)  –  Full Fight


ONE Pride MMA 27

Date: Sat. Mar 9
Time: 10 AM ET
Where: Jakarta, Indonesia
Broadcast:  TV One

M115 🏆: Gunawan (8-1, still OPMMA champ)  Sub1-RNC  Zenaidden (3-4)


Thunderstrike FL 16

Date: Sat. Mar 9
Where: Radom, Poland

185 🏆Cezary Kesik (8-0, still TFL champ, #240 World)  TKO1  Mikhail Bureshkin (9-9, 2-3 M-1/ACB)  –  Kesik gets a KSW contract


Venator FC 5

Date: Sat. Mar 9
Where: Lecco, Italy

155 🏆: Danilo Belluardo (12-3, 6 win streak, 0-1 Bellator, #395 World)  UD3  Denilson Neves (15-8, 0-2 ACB/KSW, #462 World)

145 🏆: Antonio Roberto (9-4, 5 win streak, #394 World)  Sub1-RNC  Leonardo Zecchi (15-10-1, #415 World 155)

135 🏆: Davide Baneschi (15-6, #294 World)  UD3  Luca Iovine (12-4, 0-2 CW, 1-0 ACB)

170: Michelangelo Colangelo (5-0)  KO1  Giovanni Melillo (12-4, 1-0 ACB, #280 World)


100% Fight 38

Date: Sat. Mar 9
Where: Paris, France

185 🏆: Norman Paraisy (16-6-2, 0-2 Bellator, TUF alum, 2-0 M-1)  SD  Johan Romming (10-7-1, 1-1 M-1, #355 World)

265 🏆: Alexei Kudin (24-12-1, #69 World)  NC  Chaban Ka (8-5-1, 2-2 M-1/FNG) – rematch of Ka sub 4/13

W125 🏆: Stephanie Page (5-1, 5 win streak, #57 W135)  UD  Chamia Chabbi (1-1)


GRACHAN 39 / Bravefight 18

Date: Sun. Mar 10
Where: Ota, Japan

145: Takahiro Ashida (21-10-2, #370 World) vs. Isao Sakiyama (9-5)

170: Ryuta Sakurai (25-25-6, 0-3 Pride, 47 y/o) vs. Akhitio Mamiya (8-3)


R-1 Selection 2

Date: Sun. Mar 10
Where: Moscow, Russia
Time: 10 AM ET
Broadcast: Box TV (Russia)


Guide Glossary

🏆 = Title Fight
ACA = Absolute Championship Akhmat (Russia)
ACA+ = combined ACA/ACB/WFCA record
ACB = Absolute Championship Berkut (Russia)
Brave = Brave CF (Middle East)
CES = Classic Entertainment & Sports (USA-New England)
CFFC = Cage Fury Fighting Championship (USA-East Coast)
Contenders = Dana White Contender Series (USA/Brazil)
CW = Cage Warriors (UK)
FNG = Fight Nights Global (Russia)
Invicta = Invicta FC (USA-Women)
LFA = Legacy Fighting Alliance (USA)
LFA+ = combined LFA/LFC/RFA record
LFC = Legacy Fighting Championship (USA)
M-1 = M-1 Global (Russia)
ONE = ONE Championship (Asia)
PFL = Pro Fighters League (USA)
RCC = Russian Cagefighting Championship
ROC = Ring of Combat (USA-East Coast)
RFA = Resurrection Fighting Alliance (USA)
Rus1= Combined ACA+ACB+FNG+M-1+RCC+WFCA record
TKO = TKO MMA (Canada)
TUF = Ultimate Fighter
UFC = Ultimate Fighting Championship
WFCA = World Fighting Championship Akhmat (Russia)
WSOF = World Series of Fighting (USA)

MD = Majority Decision
NC
= No Contest
SD
= Split Decision
UD
= Unanimous Decision

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

READ MORE

Scroll To Top