Now Reading
MMA Geek Guide: Covering All Things Pro MMA (Mar. 13 – Mar. 19)

MMA Geek Guide: Covering All Things Pro MMA (Mar. 13 – Mar. 19)

Jorge Masvidal defeats Jake Ellenberger in the UFC

DC’s World MMA Geek Guide is your go-to for coverage of every major professional mixed martial arts fight across the globe. With links to finishing clips, results, full event recaps, highlights plucked from streams worldwide, and pre-event interviews.

We’ll begin with the more mainstream/easily watchable stuff and then go deep into every relevant regional fight.

World ranked top 150 men and top 100 women, former UFC fighters, and other notables in Bold. Will be updated with fight results and recaps as the shows go down. Male world rankings via Fightmatrix, but they don’t rank enough women so Tapology it is. Fightmatrix rankings are based on a semi-objective look at the fighter’s in-cage accomplishments (relative to quality of opposition, and quality of opponents’ opposition).  Generally speaking, fighters who break into the top 100-150 in the world rankings are likely to receive attention from a big promotion like UFC.

All rankings are pre-event, records are updated post-fight.  Bouts that include a suitably impressive post-fight trophy presentation (usually a promotion’s title belt) are denoted by 🏆 .


Live MMA Schedule

  • Brave CF 22  –  Fr. Mar 15 at 6 AM ET  –  Fite iPPV $15 USA / Free International Stream
  • Lux 004 (Mexico)  –  Fri. Mar 15 at 7 PM ET  –  YouTube
  • Titan FC 53  –  Fri Mar. 15 at 8 PM ET  –  UFC Fight Pass
  • EFC 77  –  Sat. Mar 16 at 10 AM ET  –  DAZN
  • ACA 93  –  Sat. Mar 16 at 10 AM ET  –  iPPV $3
  • UFC London  –  Sat. Mar 16 at 1 PM ET  –  ESPN+
  • Pancrase 303  –  Sun. Mar 17 at 3 AM ET  –  UFC Fight Pass

Other Broadcast MMA Shows:

  • Shooto Brasil 90  –  Fri. Mar 15 at 8 PM ET  –  Combate Brasil
  • Shamrock FC 16 (Missouri)  –  Fri. Mar 15 at 7:30 PM ET  –  FloCombat
  • Angel’s Heroes 1 (S.Korea) – Sat. Mar 16  –  YouTube
  • FEN 24 (Poland) –  Sat. Mar 16 at 1 PM ET  –  Polsat Sport
  • Oktagon 11  (Czech) –  Sat. Mar 16 at 1 PM ET  –  O2 Sport
  • XFN 23 (Florida) –  Sat. Mar 16 at 6 PM ET  –  FloCombat

MMA Events to Watch This Week

Brave CF 22

Date: Fri. Mar 15
Time: 7 AM ET
Where: Pasay, Philippines
Broadcast: Fite TV iPPV $15 / Free International Stream

🔥 Notable fights

135 🏆: Stephen Loman (13-2, 5-0 Brave champ, #63 World 135)  TKO4-Punches  Elias Boudegzdame (15-6, 3-2 Brave, #136 World 145)  –  Finish

155: John Brewin (5-1, 3-1 Brave, #481 World)  SD3  Cian Cowley (2-2, 2-1 Brave)

135: Jeremy Pacatiw (9-3, 5-3 Brave)  Sub3-RNC  Mark Alcoba (6-2, 0-1 Brave)  –  Finish

145: Rolando Dy (11-7, 1-0 Brave, 1-3 UFC, #227 World)  KO1-Punches  Mehmosh Raza (9-4, 1-1 Brave)  –  Finish!

135: Jayson Margallo (5-6)  UD3  Rex de Lara (9-7, #403 World)

125: Abdul Hussein (6-1, 2-1 Brave, #169 World)  Sub1-Ninja Choke  John Cris Corton (6-4, 1-1 Brave)  –  Finish!  (names wrong on GIF)

Exclusive Interview:  Rolando Dy eyes UFC return


Lux 004

Date: Fri. Mar 15
Time: 7 PM ET
Where: Mexico
Broadcast:  YouTube Main Card  /   YouTube Prelims

🔥 Notable fights

135 🏆: Marco Beltran (10-6, 3-3 UFC, #178 World 125)  Sub4-Ref Stops Fight for No Reason  Erick Ruano (11-1, #1 P4P Guatemala, #354 World 135)  –  Main Event Video

155 🏆: Ignacio Bahamondes (9-2)  UD5  Hugo Flores (7-2, #218 World)

155: Sergio Cossio (18-9, #277 World)  Sub1-Guillotine Marcos Beristain (6-11, late notice replacement)

145: Diego Lopes (16-3, 0-1 ACB, #386 World)  UD3  Rony Jason (14-8, 4-4 UFC, #71 World)

125: Jaime Granados (6-2)  UD3  Alan Diosdado (6-3, #236 World)  –  rematch of Diosdado MD win 12/17

🔥 Top Highlight:

135: Cesar Vasquez (2-0)  KO3-Powerbomb!!!  David Bento (0-3)  –  Finish!!!


Titan FC 53

Date: Fri. Mar 15
Time: 8 PM ET
Where: Fort Lauderdale, Florida, USA
Broadcast: UFC Fight Pass

🔥 Notable fights

125 🏆: Juan Puerta (16-6, Titan champ, #68 World) vs. Gustavo Balart (8-1, #98 World, only loss to Puerta by KO 2/18)  Puerta removed on fight night

170 🏆: Mike Graves (8-1-2, 2-0-1 UFC, new Titan champ, #144 World)  UD5  Jared Gooden (13-3, 1-0 LFA, #200 World, missed weight by 4.6 pounds)

180 Combat Jiu-Jitsu:  Gilbert Burns  Sub1-RNC  Gleison Tibau  –  Finish

145: Irwin Rivera (7-4)  KO1-Punches+Kick!  Lazar Stojadinovic (12-7, 0-1 Contenders, 1-0 LFA, #236 World)  –  Wicked KO!

265: Mohammed Usman (4-1, Kamaru’s bro)  UD3  Frank Tate (6-7, 1-1 Bellator prelims, #248 World)  –  Usman Grinds

Exclusive Interview: Jared Gooden talks Titan title shot


EFC Worldwide 77

Date: Sat. Mar 16
Time: 12 PM ET
Where: Pretoria, South Africa
Broadcast: DAZN

🔥 Notable fights

155 🏆: Joe Cummins (6-1, new EFC champ, #483 World 170)  UD5  Martin van Staden (19-11, #249 World 155)

265 🏆: Jared Vanderaa (9-3, still EFC champ, 0-2 LFA, #100 World)  TKO2-GNP  Ricky Misholas (7-8)


ACA 93

Date: Sat. Mar 16
Time: 10 AM ET
Where: St. Petersburg, Russia
Broadcast: iPPV $3

🔥 Notable fights

145 🏆: Salman Zhamaldaev (17-1, 15-0 ACA champ, #27 World)  UD5  Marat Balaev (10-2, 6-2 ACA, ACB exchamp, #40 World)  –  Balaev face damage

135 🏆: Rustam Kerimov (13-0, 5-0 new ACA champ, #36 World)  UD5  Rakhman Dudaev (22-5, 19-3 ACA, was WFCA champ, #18 World)

205: Alexey Butorin (14-3, 4-2 ACA, 1-1 ONE, #60 World)  TKO1-Bloody Brawl  Juan Toledo (7-7, 2-3 ACA, #108 World)  –  Mad Action  –  Good Cut Stoppage?

135: Mikhail Malyutin (37-15, 7-1 ACA, 13-8 M-1, 0-1 Bellator, #87 World)  UD3  Rob Emerson (20-14, 1-2 ACA, 3-3 UFC, 2-1 Bellator, #134 World)

155: Hacran Dias (25-6-1, 1-0 ACA, 4-5 UFC, #201 World)  SD3  Ustarmagomed Gadzhidaudov (10-5, 6-4 ACA, #95 World)  –  Dias Knockdown

265: Amir Aliakbari (10-1, 3-0 ACA, 5-1 RIZIN, #26 World)  TKO1-Punches  Shelton Graves (9-4, 0-1 ACA, 1-0 Contenders, ROC champ, #76 World)  –  Finish!

145: Tural Ragimov (18-5, 5-3 ACA, 3-1 M-1, #139 World)  TKO1-Punches!  Akhmed Shervaniev (12-1-1, 11-1-1 ACA, #179 World)  –  Half Minute o Madness!

205: Muslim Magomedov (5-0, 2-0 ACA, #85 World 205)  TKO2-Cut  Chris Camozzi (24-14, 0-1 ACA, 9-10 UFC, #52 World 185)

145: Apti Bimarzaev (14-3, 10-0 ACA, 10 win streak, #192 World)  SD3  Luis Palomino (26-16, 2-3 ACA, 3-4 WSOF, 3-3 Bellator, #110 World)

155: Khamzat Aushev (13-3, 5-0 ACA, 11 win streak, #210 World)  Sub1-Guillotine  Egor Golubtsov (17-8, 2-2 ACA, #370 World)  –  Finish!

205: Asylzhan Bakhytzhanuly (9-1-1, 3-1 ACA, #115 World 185)  UD3  Vasily Babich (11-7, 1-2 ACA, 0-2 M-1, #207 World)

170: Rene Pessoa (19-5, 2-1 ACA, #172 World 185, short notice)  Sub1-Guillotine  Khamzat Sakalov (8-3, 0-2 ACA, #342 World 185)  –  Elbows+Finish

185: Magomed Mutaev (12-3, 7-1 M-1, #154 World)  NC-Eyepoke  Nikola Dipchikov (17-7, 4-3 ACB, 0-2 M-1, #149 World)

125: Kurban Gadzhiev (15-3, 4-2 ACA, #86 World)  Sub3-RNC  Nicolas Varela (10-3, 0-2 ACA, #175 World)  –  Finish


UFC on ESPN+ 5 aka UFC London

Date: Sat. Mar 16
Time: 1 PM ET
Where: London, England
Broadcast: ESPN+

🔥 Main Card at 4 PM ET

170: Jorge Masvidal (33-13, 10-6 UFC, #11 World)  KO2-Left Hook+  Darren Till (17-2-1, 5-2-1 UFC, #4 World)  –  UK Was Aghast  –  Jorge’s $100k Hook  –  Jorge clocked Leon Edwards backstage

170: Leon Edwards (17-3, 9-2 UFC, #13 World)  SD3  Gunnar Nelson (17-4-1, 8-4 UFC, #15 World)  –  Edwards knockdown

205: Dominick Reyes (11-0, 5-0 UFC, #15 World)  SD3  Volkan Oezdemir (15-4, 3-3 UFC, #11 World)

135: Nathaniel Wood (16-3, 3-0 UFC, #21 World)  Sub2-RNC!  Jose Teco Quinones (7-3, 4-1 UFC, #48 World)  –  Finish!

170: Claudio Silva (13-1, 4-0 UFC, #43 World)  Sub3-Armbar  Danny Roberts (16-4, 5-3 UFC, #87 World)  –  Ref Calls Verbal Tap

185: Jack Marshman (23-8, 3-3 UFC, #89 World)  SD3  John Phillips (21-9, 0-3 UFC, #195 World)  –  Knockdown & a Bow

🔥 Prelims at 1:30 PM ET

145: Arnold Allen (14-1, 5-0 FC, #65 World)  UD3  Jordan Rinaldi (14-7, 2-3 UFC, #43 World)

155: Marc Diakiese (13-3, 4-3 UFC, #195 World)  UD3  Joe Duffy (16-4, 4-3 UFC, #94 World)   –  Marc Elbow

205: Saperbeg Safarov (9-2, 1-2 UFC, #111 World)  UD3  Nick Negumereanu (9-1, 0-1 UFC, 121 World)

145: Dan Ige (11-2, 3-1 UFC, #74 World)  Sub1-RNC  Danny Henry (12-2, 2-0 UFC, #60 World)  –  77 Seconds of Destruction

W125: Molly McCann (8-2, 1-1 UFC, #45 World)   UD3  Priscila Cachoeira (8-2, 0-2 UFC, #41 World)

145: Mike Grundy (12-1, 1-0 UFC, #95 World)  TKO2-Punches!  Nad Narimani (12-3, 2-1 UFC, #63 World)  –  Nad Rocked Him  –  Finish!

185: Tom Breese (11-1, 4-1 UFC, #23 World) vs. Ian Heinisch (12-1, 1-0 UFC, #38 World)  Breese removed on fight day

Read More about UFC London:

Opinion:  Sriram Muralidaran’s picks & analysis

Exclusive Interviews:  Mike Grundy  –  Jordan Rinaldi


Pancrase 303

Date: Sun. Mar 17
Time: 3 AM ET
Where: Tokyo, Japan
Broadcast: UFC Fight Pass

🔥 Notable fights

135 🏆: Rafael Silva (30-6, still King of Pancrase, 3-2 Bellator, #26 World)  Sub1-RNC  Kenta Takizawa (9-5, #119 World)  –  Finish!

125: Shohei Masumizu (10-3, #79 World)  UD3  Riley Dutro (13-5, 0-1 Contenders, #32 World)

155: Hiroto Uesako (15-7, #261 World)  TKO2-Leg Kicks!  Salimkhan Sadulloev (7-4, #167 World) –  Finish!

145: Yoshinori Horie (8-1, #321 World)  KO1-Right Hand  Hiroshige Tanaka (12-7, #274 World)  –  Finish!

135: Michinori Tanaka (13-3, 2-3 UFC, #70 World)  UD3  Vladimir Leontyev (2-2)


Other Broadcast MMA events

Shooto Brasil 90

Date: Fri. Mar 15
Time: 7 PM ET
Where: Rio de Janeiro, Brazil
Broadcast: Combate Brasil

🔥 Notable fights

163: Adriano Martins (28-10, 5-3 UFC/Strikeforce, #140 World 155)  NC2  Adriano Rodrigues (11-3)  –  The Eyepoke


Shamrock FC 316

Date: Fri. Mar 15
Time: 7:30 PM ET
Where: St. Louis, Missouri, USA
Broadcast: FloCombat (subscription)


FEN 24

Date: Sat. Mar 16
Time: 1:30 PM ET
Where: Poland
Broadcast: Polsat Sport

🔥 Notable fights

170 🏆: Andrzej Grzebyk (15-3, FEN 185 champ, #123 World 185)  TKO3  Kamil Gniadek (13-6-1, 0-1 ACB, 0-1-1 KSW, #366 World 170)

185: Bartosz Lesko (8-1-2, #205 World)  SplitDraw3  Marcin Naruszczka (19-9-2, 0-2 KSW, #204 World) – rematch of Naruszczka UD 3/18

265: Szymon Bajor (18-8, 1-1 RIZIN, 2-1 KSW, #115 World)  KO1  Grzegorz Cieplinski (8-7, #221 World)

145: Adrian Zielinski (18-8, 3-5 ACB, #273 World 155)  KO Kamil Lebkowski (18-9, 0-1 ACB, #189 World 145)  –  Crime Scene


Oktagon 11

Results via Fightclubnew.cz

Date: Sat. Mar 16
Time: 1 PM ET
Where: Ostrava, Czech Republic
Broadcast: O2 Sport

🔥 Notable fights

185: Karlos Vemola (25-5, 2-4 UFC, 9 win streak, #47 World 185)  Sub1-RNC  Pawel Brandys (8-6-2, #141 World 205)

170 🏆: David Kozma (25-10, Oktagon champ, #177 World)  UD5  Samuel Kristofic (10-3, 0-1 FNG, #378 World)

205: Jeremy Kimball (17-8, 1-3 UFC, 1-1 Bellator, #80 World)  UD3 Milos Petrasek (11-5, #180 World) – rematch of Kimball KO 11/18

205: Jan Gottvald (9-2, #137 World)  UD3  Mantas Zakauskas (4-1, short notice)

185: Milan Datelinka (6-4)  KO1  Miroslav Broz (8-1, #260 World)


XFN 23 (Florida)

Date: Sat. Mar 16
Time: 6 PM ET
Where: Ft. Lauderdale, Florida, USA
Broadcast: FloCombat (subscription)


US & World Regionals – Notable Bouts:

Megdan Odabranih

Date: Fri. Mar 15
Where: Novi Sad, Serbia

170: Vaso Backocevic (37-18-1, 0-1 Bellator, #499 World)  def  Hermes Franca (26-20, 9-5 UFC/WEC)

350: Zuluzinho (10-9-1, 1-3 Pride) def. Aleksander Aleksic (0-9)

185: Milos Janicic (11-2, 10 win streak, #262 World)  def  Zoran Dod (11-11)

185: Grzegorz Siwy (13-4, 0-1 FNG, #284 World)  def  Milanko Puranovic (3-6)


King of Kings 69

Date: Sat. Mar 16
Where: Vilnius, Lithuania

W137: Julija Stoliarenko (5-3-1, 0-1 UFC, #20 World 145)  TKO1  Natalya Dyachkova (0-1)


XFN 17 (Czech)

Date: Sat. Mar 16
Where: Brno, Czech Republic

185: Makhmud Muradov (19-6-1, 8 win streak, #109 World)  dec  Diego Gonzalez (20-13, 2-0 M-1, #250 World)

W125: Petra Castkova (4-3, 0-1 Bellator)  TKO1  Vladlena Yavorskaya (5-4, #85 World)

205: Martin Solc (11-6, #205 World)  dec  Mateusz Ostrowski (8-8-1, #202 World)


Staredown FC 14

Date: Sat., Mar 16
Where: Antwerp, Belgium

W145 🏆: Cindy Dandois (12-6, 0-1 UFC, 1-0 RIZIN, 0-1 Bellator, #45 World)  def.  Gemma Pike (1-3)


Mr. Cage vs. Rei da Selva 1

Date: Sat. Mar 16
Where: Manaus, Brazil

Event video in four parts via Facebook

125 🏆: Mateus Santos (12-5, #53 World) vs. Mauricio Almeida (4-0)

145 🏆: Marcos Rodrigues (13-4, #336 World) vs. Jordan Rocha (8-5-1, #497 World)

W117 🏆: Ketlen Souza (7-1, #91 World 115) vs. Jessica Luanna (2-2)

135: Iliarde Santos (33-15-1, 0-3 UFC) vs. Rubem Barca (5-9)

135: Heliton Devila (16-7-1, 0-2-1 M-1, #302 World) vs. Alberto Lima (2-1)


Combat Night Pro: Duval

Date: Sat. Mar 16
Where: Jacksonville, Florida, USA

265: Austen Lane (5-2, 0-1 Contenders vs Greg Hardy)  def  Brad Taylor (5-9)


300 Sparta 30

Date: Sat. Mar 16
Where: Nuevo Chimbote, Peru

135: Daniel Marcos (11-0, #226 World)  def Roy Quispe (5-5)  –  Fight Video


Guide Glossary

🏆 = Title Fight
ACA = Absolute Championship Akhmat (Russia)
ACA+ = combined ACA/ACB/WFCA record
ACB = Absolute Championship Berkut (Russia)
Brave = Brave CF (Middle East)
CES = Classic Entertainment & Sports (USA-New England)
CFFC = Cage Fury Fighting Championship (USA-East Coast)
Contenders = Dana White Contender Series (USA/Brazil)
CW = Cage Warriors (UK)
FNG = Fight Nights Global (Russia)
Invicta = Invicta FC (USA-Women)
LFA = Legacy Fighting Alliance (USA)
LFA+ = combined LFA/LFC/RFA record
LFC = Legacy Fighting Championship (USA)
M-1 = M-1 Global (Russia)
ONE = ONE Championship (Asia)
PFL = Pro Fighters League (USA)
RCC = Russian Cagefighting Championship
ROC = Ring of Combat (USA-East Coast)
RFA = Resurrection Fighting Alliance (USA)
Rus1= Combined ACA+ACB+FNG+M-1+RCC+WFCA record
TKO = TKO MMA (Canada)
TUF = Ultimate Fighter
UFC = Ultimate Fighting Championship
WFCA = World Fighting Championship Akhmat (Russia)
WSOF = World Series of Fighting (USA)

MD = Majority Decision
NC
= No Contest
SD
= Split Decision
UD
= Unanimous Decision

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Scroll To Top