Now Reading
ONE Championship hold “Global Martial Arts Awards 2018” in Singapore

ONE Championship hold “Global Martial Arts Awards 2018” in Singapore

Chatri Sityodtong announces that ONE Championship will host an event in Tokyo, Japan

ONE Championship will host their newly announced “Global Martial Arts Awards 2018” in Singapore on Thursday, November 8.

The ceremony will recognize people “who play pivotal roles in contributing to the growth and influence of martial arts around the globe.”

Individuals from ONE Championship, UFC, Bellator, Rizin, ROAD FC, Cage Warriors, and more, have been nominated as potential winners.

The “Global Martial Arts Awards 2018” will also recognize entities, referees, gyms, ring girls, coaches, and journalists from around the world.

Unlike the “Asia MMA Awards” and the “World MMA Awards,” it is unclear how the winners of the “Global Martial Arts Awards 2018” for each category will be decided.

Global Martial Arts Awards 2018

Martial Arts Hero of the Year

Winner: Eduard Folayang

  • Angela Lee
  • Aung La N Sang
  • Daniel Cormier
  • Eduard Folayang
  • Henry Cejudo
  • Martin Nguyen
  • Tenshin Nasukawa

Male Athlete of the Year

Winner: Aung La N Sang

  • Aung La N Sang
  • Gegard Mousasi
  • Henry Cejudo
  • Joshua Pacio
  • Kevin Belingon
  • Kyoji Horiguchi
  • Tenshin Nasukawa

Female Athlete of the Year

Winner: Angela Lee

  • Angela Lee
  • Ayaka Hamasaki
  • Kanna Asakura
  • Rose Namajunas
  • Seo Hee Ham
  • Stamp Fairtex
  • Xiong Jing Nan

Muay Thai Athlete of the Year

Winner: Nong-O Gaiyanghadao

  • Kulabdam Kulabdam Sor Jor PiekuThai
  • Muangthai PKSaenchaimuaythaigym
  • Nong-O Gaiyanghadao
  • Petchdam Kaiyanghadao
  • Rodtang Jitmuangnon
  • Sam-A Gaiyanghadao
  • Yodlekpet TDed-99

Kickboxing Athlete of the Year

Winner: Tenshin Nasukawa

  • Giorgio Petrosyan
  • Petpanomrung Kiatmuu9
  • Sittichai Sitsongpeenong
  • Stamp Fairtex
  • Takeru Segawa
  • Tenshin Nasukawa
  • Tiffany Van Soest

Breakthrough Athlete of the Year

Winner: Stamp Fairtex

  • Brian Ortega
  • Derrick Lewis
  • Kevin Belingon
  • Kyoji Horiguchi
  • Saygid Guseyn Arsanaliev
  • Stamp Fairtex
  • Xiong Jing Nan

Bout of the Year

Winner: Aung La N Sang vs. Ken Hasegawa

  • Aung La N Sang vs. Ken Hasegawa
  • Angela Lee vs. Mei Yamaguchi II
  • Eddie Alvarez vs. Dustin Poirier
  • Giorgio Petrosyan vs. Jo Nattawut
  • Justin Gaethje vs. Dustin Poirier
  • Kyoji Horiguchi vs. Tenshin Nasukawa
  • Robert Whittaker vs. Yoel Romero II

Knockout of the Year

Winner: Brian Ortega vs. Frankie Edgar

  • Aaron Pico vs. Shane Kruchten
  • Aung La N Sang vs. Ken Hasegawa
  • Brian Ortega vs. Frankie Edgar
  • Li Kai Wen vs. Rodian Menchavez
  • Petchdam Kaiyanghadao vs. Josh Tonna
  • Saygid Guseyn Arslanaliev vs. Timofey Nastyukhin
  • Yoel Romero vs. Luke Rockhold

Submission of the Year

Winner: Joshua Pacio vs. Pongsiri Mitsatit

See Also
Rose Namajunas celebrates her victory over Joanna Jedrzejczyk

  • Joshua Pacio vs. Pongsiri Mitsatit
  • Ariel Sexton vs. Kota Shimoishi
  • Shinya Aoki vs. Rasul Yakhyaev
  • Renzo Gracie vs. Yuki Kondo
  • Paul Craig vs. Magomed Ankalaev
  • Adam Wieczorek vs. Arjan Bhullar
  • Paddy Pimblett vs. Alexis Savvidis

Walkout of the Year

Winner: Andy Nguyen

  • Andy Nguyen
  • Aung La N Sang
  • Eduard Folayang
  • Heo Jae-Hyeok
  • Rika Ishige
  • Shannon Wiratchai
  • Stamp Fairtex

Event of the Year

Winner: ONE: Kingdom of Heroes

  • Bellator 192
  • ONE: Kingdom of Heroes
  • ONE: Reign of Kings
  • ONE: Unstoppable Dreams
  • Rizin 13
  • UFC 220
  • UFC 223

Gym of the Year

Winner: Team Lakay

  • American Kickboxing Academy
  • American Top Team
  • Evolve MMA
  • Team Lakay
  • Tiger Muay Thai
  • Tribe Tokyo MMA
  • Tristar

Referee of the Year

Winner: Olivier Coste

  • Atsushi Onari
  • Jason Herzog
  • Kemp Cheng
  • Mark Goddard
  • Mike Beltran
  • Olivier Coste
  • Yuji Shimada

Coach of the Year

Winner: Mark Sangiao

  • Duane “Bang” Ludwig (Bang Muay Thai)
  • Firas Zihabi (Tristar)
  • George Hickman (Tiger Muay Thai)
  • Javier Mendez (AKA)
  • Mark Sangiao (Team Lakay)
  • Matt Brown (ATT)
  • Ryo Chonan (Tribe Tokyo)

Ring Girl of the Year

Winner: Lee Ji Na

  • Arianny Celeste
  • Camila Oliveira
  • Lee Bom Yi
  • Lee Ji Na
  • Nithima Attasophonwatthana
  • Red Dela Cruz
  • Siena

Martial Arts Journalist of the Year

Winner: Manabu Takashima (MMA Planet)

  • Ariel Helwani (ESPN/MMA Fighting)
  • Chris Mohan (Malay Mail)
  • Haider Yutim (Astro Awani)
  • JM Siasat (GMA)
  • Manabu Takashima (MMA Planet)
  • Mike Bohn (MMA Junkie)
  • Mike Murillo (Business World)
  • Santino Honasan (ABS-CBN)
View Comments (0)

Leave a Reply